Pokládka vinylové podlahy (plovoucí i lepené)
NávodyVinylové podlahy se staly všeobecně populární podlahovou krytinou díky své odolnosti, snadné údržbě a velkému výběru designů (dřevo a dlažba). Jsou ideální pro domácnosti i komerční prostory s různou zátěží. V tomto článku se zaměříme na pokládku vinylové podlahy plovoucí/click i lepené a také mimo jiné na to, jak správně postupovat, abychom se vyvarovali chyb při pokládce plovoucí podlahy a jak se poté o vinylovou podlahu správně starat.
Klíčové body
- Pokládka vinylové podlahy vyžaduje důkladnou přípravu podkladu a aklimatizaci materiálu.
- Je také nutné, abychom si správně vypočítali množství potřebného materiálu a připravili si veškeré nářadí.
- Samotná pokládka se liší podle typu podlahy – lepená nebo click – a vyžaduje přesné dodržení posloupnosti jednotlivých kroků.
- Každý typ vinylové podlahy má své výhody a nevýhody, které musíme zvážit před výběrem.
- Po pokládce také věnujte pozornost údržbě a péči, aby podlaha dlouho vydržela krásná a funkční.
Příprava před pokládkou
Co je nutné si připravit a zařídit před samotnou pokládkou vinylové podlahy? Existuje pár důležitých kroků, které musíme projít, aby pokládka proběhla hladce a bez problémů.
Připravte si podklad
Před pokládkou musíme zajistit rovinnost podlahy. Záleží na tom, zda budeme pokládat vinyl plovoucí nebo lepený, nároky na kvalitu povrchu se v těchto případech poměrně dost liší. Plovoucí pokládka nevyžaduje perfektní povrch, naopak lepený vinyl může přijít jen na dokonale rovný a hladký povrch, vyrovnaný například samonivelační stěrkou. Vlhkost podlahy pro pokládku byste také měli zkontrolovat, aby nedošlo k poškození materiálu. To uděláte buďto pomocí profesionálního CM přístroje (velmi přesná metoda), nebo pak přiložením elektronického vlhkoměru (více orientační). Vlhkost v místnosti by se měla pohybovat kolem 40 – 60 %, teplota ideálně mezi 15 a 25 ºC. Je možná i pokládka vinylové podlahy na lino nebo jiné stávající podlahy, ale podklad musí být rovný, čistý a celistvý.
Materiál nechte aklimatizovat
Než začnete s pokládkou, je důležité nechat vinyl alespoň 48 hodin aklimatizovat v místnosti, kde se bude instalovat. To umožní materiálu přizpůsobit se teplotě a vlhkosti prostředí.
Zvolte si směr pokládky
Předem si promyslete, v jakém směru budete podlahu pokládat. Obecně se doporučuje klást dílce souběžně se stranou, odkud na podlahu dopadá nejvíce světla. Není to ale žádné dogma, směr pokládky si můžete zvolit i podle jiných parametrů, které jsou pro vás důležité (souběžně se schody, stejně ve všech místnostech atd.).
Spočítejte potřebný materiál
Správný výpočet potřebného množství materiálu je klíčový. Vždy přidejte alespoň 10 % navíc pro případné chyby při pokládce podlahy a pro řezání okrajových dílů. Je-li půdorys místnosti nepravidelný nebo hodně členitý, přidáme raději ještě větší rezervu. Stejně tak pokud plánujete netradiční styl pokládky (parkety do stromečku, nebo lamely na koso), i tam je prořez o něco větší. Pokud vám nějaký vinyl po pokládce zbude, uschovejte ho pro případné opravy. Spočítejte si i množství potřebných obvodových lišt. Pro pokládku click vinylových dílců budete potřebovat ještě pěnovou podložku a parozábranu. U lepených vinylových dílců pak je potřeba i podlahářské lepidlo.
Připravte si nářadí na pokládku
Pro pokládku vinylové podlahy potřebujeme základní nářadí:
- metr
- tužka
- nůž
- řezací podložka
- váleček
- malé kladivo nebo gumová palice
- dotahovací hák
- pilka nebo speciální řezačka na podlahy
- distanční klíny
Postup pokládky
Jak se pokládá lepená vinylová podlaha
- Naneste lepidlo na připravený podklad a rovnoměrně ho rozetřete. Natřete lepidlem jen takovou plochu, na kterou stihnete přilepit dílce, než lepidlo začne zasychat.
- Pokládku lepeného vinylu začnete cca 1 cm od stěny (dilatační spára pro případný pohyb podlahy) a pokračujte po řadách směrem do místnosti.
- Pokládejte vinylové dílce pečlivě na lepidlo, kontrolujte přesnost spojů.
- U každého dílce použijte váleček k vyrovnání povrchu podlahy a případné odstranění vzduchových bublin.
- Na konci každé řady dořízněte poslední díl podle potřeby a zbytek použijte na založení další řady. Kratší strany lamel nesmí na sebe v sousedních řadách navazovat v přímce, ani nesmí být příliš blízkou sebe, aby podlaha vypadala přirozeně.
- Vytvořte dilatační spáry kolem okrajů místnosti pro případné pohyby podlahy. Po ukončení montáže poslední řady spáry zakryjeme obvodovými lištami.
Jak se pokládá click vinylová podlaha
- Nejprve položte na čistý podklad podložky pod plovoucí podlahy – separační fólii a pěnovou podložku.
- Pokládku click dílců začněte u zdi, založte první řadu cca 1 cm od zdi (zajistěte distančními klíny) a pokračujte směrem dál do místnosti.
- Poslední díl v řadě vždy zkrátíme dle potřeby a stejně jako u lepené podlahy s ním začneme další řadu. Kratší strany lamel u sousedních řad by měly být vzdálené alespoň 20 cm od sebe.
- Jednotlivé díly zasazujeme zámkovým spojem do sebe, na zemi pak ještě doklepneme kladívkem. Celou řadu vždy dotáhneme utahovacím hákem.
- Po dokončení poslední řady odstraníme klíny u stěn a spáry překryjeme obvodovými lištami.
Výhody a nevýhody vinylových podlah
Výhody lepené vinylové podlahy
Nižší cena, menší tloušťka vhodnější pro podlahové vytápění, snazší výměna dílců, vyšší odolnost při bodovém zatížení, jednodušší výměna poškozeného dílce.
Nevýhody lepené vinylové podlahy
Náročnější pokládka, která vyžaduje zkušenosti, nutnost perfektního podkladu bez nerovností, delší čas pokládky kvůli schnutí lepidla.
Výhody click vinylové podlahy
Snazší a rychlejší pokládka, kterou zvládnete i svépomocí, podklad nemusí být stoprocentní, možnost instalace i bez odstranění původní podlahy, lepší zvuková i tepelná izolace, možnost demontáže a přesunutí podlahy jinam.
Nevýhody click vinylové podlahy
Vyšší pořizovací cena, větší tloušťka může ovlivnit účinnost podlahového vytápění, složitější výměna dílců, pokud není na kraji.
Kolik stojí pokládka vinylové podlahy
Cena za pokládku plovoucího vinylu je obvykle nižší než za pokládku lepeného vinylu. Plovoucí podlaha se pokládá jednodušeji a rychleji, protože není třeba lepidla ani časově náročné přípravy povrchu. Na druhou stranu, lepený vinyl vyžaduje pečlivou přípravu podkladu a aplikaci lepidla, což zvyšuje náklady na práci.
Údržba a péče o vinylové podlahy
Tyto podlahy nevyžadují žádnou speciální péči, ale měli bychom dbát na jejich pravidelnou údržbu, aby zůstaly dlouho krásné a funkční. Používejte vhodné čisticí prostředky a pravidelně odstraňujte z povrchu prach a nečistoty. Vyvarujte se používání abrazivních čistidel, která by mohla podlahu poškodit.
Jak si vybrat vinylovou podlahu
Pokládání vinylové podlahy, ať už se jedná o lepenou nebo click variantu, vyžaduje vždy pečlivou přípravu a dodržení správných postupů. Před pokládkou vinylové podlahy zkontrolujte rovinnost podkladu, správnou vlhkost v místnosti a nezapomeňte na aklimatizaci materiálu. Pokládka vinylové podlahy click je oblíbená pro svou jednoduchost a rychlost, zatímco lepená vinylová podlaha je cenově výhodnější, ale náročnější na pokládku.
Vyberte si ten správný typ podlahy (třeba podle našich článků Co je lepší – plovoucí/click, nebo lepená vinylová podlaha nebo 5 tipů, jak vybrat vinylovou podlahu) a následně věnujte čas i její údržbě a výběru kvalitních čisticích prostředků, aby vám vaše nová podlaha dlouho vydržela.