inparket Konzultace po telefonu +420 770 606 488

Lepená vinylová podlaha: Objevte všechny její výhody

Nezařazené

Hledáte podlahovou krytinu, která je vhodná na podlahové topení, odolná a dostupná v široké škále dekorů? Zaměřte se na lepené vinylové podlahy. Čtěte dál a objevte všechny jejich výhody.

Lepenou vinylovou podlahu nejčastěji seženete jako dílce bez integrované podložky a zámkového systému. Jde o tenké lamely, které mají výšku přibližně 2 až 2,5 mm. Délka a šířka pak závisí na konkrétní produktové řadě. Při instalaci se jednotlivé vinylové dílce kladou vedle sebe na lepidlo, aby vznikla jednolitá plocha. Můžete se však setkat také s vinylovou podlahou v rolích nebo s vinylem, který se skládá do stromečku a věrně tak imituje parkety.

Mezi hlavní výhody lepených vinylových podlah patří především nízký tepelný odpor, který umožňuje pokládku na podlahové topení, nízká kročejová hlučnost a možnost zatížení podlahové krytiny těžkým nábytkem, který vytváří větší bodový tlak. Oceníte však také široký výběr různých dekorů, možnost položit podlahu do koupelny a kuchyně, kde je větší vlhko než v ostatních místnostech, a pravděpodobně také příznivou cenu. Pojďme se tedy na výhody lepených vinylových podlah podívat podrobněji.

Díky nízkému tepelnému odporu je lepený vinyl ideální pro pokládku na podlahové topení

Pro lepené vinylové podlahy je typická výška okolo 2,5 mm, zatímco dílce určené k plovoucí pokládce mohou mít až 6 mm. Tento rozdíl je dán hlavně tím, že plovoucí lamely musí být podstatně pevnější, aby dokázaly odolat tahovým a tlakovým silám, které na ně působí. U lepených podlah však tuto funkci přebírá lepidlo a podkladová vrstva. Navíc se pod ně nedává žádná podložka. Díky kombinaci těchto dvou faktorů lepené vinylové podlahy skvěle propouštějí teplo, a jsou tak ideální pro pokládku na podlahové topení. Mají výbornou tepelnou vodivost, tepelný odpor se pohybuje kolem 0,015 m2 K/W, a navíc se vyznačují také perfektní tepelnou setrvačností.

Z pohledu tepelného odporu může být lepší variantou snad jen dlažba, ale ta nemusí být tak pohodlná na došlap, takže se nehodí do všech místností. Navíc je pocitově studenější. Pro stejný pocit tepla jako u vinylové podlahy musíte u dlažby topit intenzivněji, a to dokonce až o 2 stupně Celsia. Pokud tedy vsadíte na vinyl, stačí topit podstatně méně a po kratší dobu.

Jediné, na co si musíte dát pozor, je, s jakým typem podlahového topení budete vinylovou podlahu kombinovat. Skvěle si rozumí s teplovodním vytápěním, ale pokládka na elektrické topné rohože bývá problém – prodejci vám pak na podlahu nemusí poskytnout záruku. Obecně se nedoporučuje ani lepení vinylu na topné fólie.

Je také dobré vědět, že vinylovým podlahám nedělá moc dobře rychlé střídání teplot. Nejšetrnější pro ně je, když začnete přitápět pozvolna. Platí, že teplota povrchu by neměla přesáhnout 27 °C, aby se mezi jednotlivými lamelami nevytvořily spáry. U teplovodního vytápění však nezapomínejte, že teplota vody nastavená na vstupu se nerovná teplotě podlahy. Voda tedy může mít až 45 °C a většině podlah by to nemělo ublížit.

Tip: Hledáte vinylovou podlahu, která dobře snáší kolísání teplot i vlhkosti? Vsaďte na lepené vinylové podlahy Berry Alloc Spirit.

Nižší kročejová hlučnost než při plovoucí pokládce

Kročejový hluk je jedním z nejčastějších rušivých zvuků, které mohou zásadně snížit komfort bydlení. Na rozdíl od prostorového hluku nesoucího se vzduchem, kročejový hluk se přenáší přes konstrukce v objektech. Typicky jde o chůzi po podlaze, dupání a pády různých předmětů, patří sem však také vibrace, které může způsobit například pračka.

Naštěstí, kročejový hluk lze značně omezit, a to právě nalepením vinylu na podklad. Díky pevnému spojení krytiny s podkladem není potřeba pokládat protihlukovou podložku a podlahová krytina bude i tak tichá. Nesmí se však zapomenout na kvalitní zvukovou izolaci, a to nejen podlahy, ale také stropu a okolních stěn.

Lepená vinylová podlaha snese větší bodové zatížení

Lepené vinylové podlahy patří mezi ty nejodolnější podlahové krytiny. Nejen, že jsou vhodné do míst, kde mohou být vystaveny i vyšší zátěži (například do komerčních prostor jako jsou kanceláře, prodejny nebo školy), ale navíc skvěle odolávají i bodovému zatížení (položení těžkých předmětů, které nemají rozloženou váhu, ale stojí na několika málo bodech). To znamená, že na podlahu můžete bez obav umístit těžký nábytek, jako jsou například skříně na nožkách, kuchyňská linka nebo velké akvárium.

Vinylová podlaha se zámky položená plovoucím způsobem by takovou zátěž zřejmě nezvládla. Pokud totiž položíte něco těžkého jen na jednu z lamel a vedlejší zůstanou nezatížené, vzniká tlak na zámek, který se může vlivem velkého bodového zatížení vylomit.

Jednou z nevýhod je složitá pokládka

Hlavní nevýhodou lepených vinylových podlah je náročnější pokládka. Podklad pro vinyl totiž musí být rovný, hladký a bez jakýchkoliv nečistot. Kvůli malé tloušťce podlahové krytiny každá nerovnost, která na podkladu zůstane, vytvoří na podlaze hrbolek. Pokládka proto vyžaduje více času a v případě, že ji svěříte do rukou odborníků, bývá také podstatně dražší než instalace podlahy plovoucím způsobem. O něco složitější jsou i opravy poškozených vinylových dílců. Proto zvažte, zda ve vašem konkrétním případě převáží plusy, nebo mínusy vinylu.

Lepené vinylové podlahy nabízí nespočet možností

Benefity pokládky lepením už znáte, nyní je tedy čas na seznámení s konkrétními produktovými řadami, které najdete na webu, a jejich specifiky:

Lepené vinylové podlahy Spirit

Vinylové podlahy Spirit vás ohromí svým detailním zpracováním dekorů, které věrně imitují přírodní materiály. Můžete si vybrat klasická prkna se vzhledem pravého dřeva, XL vinylové dílce s atypickými rozměry, nebo dlaždice, které na první pohled působí jako kámen. Skvělé jsou však i užitné vlastnosti této produktové řady. Jedná se totiž o takzvaný RIGID vinyl, který je ještě lepší než klasická vinylová podlahová krytina.

Vinylové podlahy Aura 40

Podlahy z řady Aura jsou odolné vůči poškození i vodě a skvěle se hodí na podlahové vytápění. Díky tomu jsou oblíbené nejen do domácností, kde zvládnou i náročný provoz s domácími mazlíčky a dětmi, ale také do komerčních prostor. Tato řada luxusních vinylových dílců zaujme svými dekory, které jsou inspirovány ročními obdobími.

Vinylové podlahy PARKET STYLE

Pokud vám učarovaly staré dobré parkety, podlahy PARKET STYLE jsou tou pravou volbou. Autentický vzhled dřeva v kombinaci s užitnými vlastnostmi vinylu a snadnou údržbou si zkrátka zamilujete. Dekor Herringbone v provedení rybí kosti se navíc skvěle hodí do každého typu interiéru a vynikne jak v kombinaci s moderním nábytkem, tak i v tradičním stylu.