inparket Konzultace po telefonu +420 770 606 488

Jaké lepidlo použít na vinylovou podlahu?

Nezařazené

Lepená vinylová podlaha přináší oproti pokládce plovoucím způsobem mnoho nesporných výhod, a to i přes její náročnější instalaci. Lepené vinylové podlahy jsou tenčí, a tak lépe propouštějí teplo. Jsou proto velmi vhodné pro instalaci na podlahové vytápění. Zároveň lépe odolávají vlhkosti, a tak mohou využití nalézt i v kuchyních a koupelnách. 

Než se však pustíte do samotné instalace lepené podlahy, je nutné zvolit vhodné kvalitní lepidlo na vinylovou podlahu, které vám zajistí její dlouhou životnost i snadnou manipulaci při lepení. V rámci našeho testu jsme vybrali 5 nejpoužívanějších lepidel a navzájem je porovnali

Podle čeho lepidlo na vinyl vybírat?

Lepidlo na vinylovou podlahu vybírejte podle několika základních ukazatelů a vlastností lepidel. Lepidla se totiž liší mj. použitým množstvím na jednu aplikaci, dobou odvětrání či tzv. otevřenou dobou, po kterou je možné jednotlivé lamely pokládat. Každý typ lepidla tedy vyžaduje jiné tempo práce. Svého favorita si ale najde určitě každý. 

Při výběru dbejte na to, aby bylo vámi vybrané lepidlo disperzní. Takové lepidlo je složeno z polymerů rozptýlených ve vodě, která se po nanesení odpařuje. Pokud disperzní není, může být pro okolí toxické.

4 faktory, které byste měli zvážit před lepením

1/ Doba odvětrání

Doba odvětrání představuje dobu, kterou musíte počkat, než na lepidlo začnete pokládat lamely. Obecně se tato doba pohybuje v rozmezí od 5 do 20 minut. Konkrétní čas záleží na podmínkách, tj. na teplotě a vlhkosti daného prostředí. Nízkou dobu odvětrání, 5 minut, má např. lepidlo BONA D750 na vinyl a PVC. Po 15 minutách budete moct začít pokládat lamely v případě lepidla Chimiver Adesiver RE 400/PLUS. 

2/ Spotřeba 

Jak už bylo zmíněno výše, každé lepidlo má trochu jiné vlastnosti. Jednou z nich je i spotřeba, tedy množství lepidla, které budete potřebovat na pokládku. Nízkou spotřebu má například lepidlo UZIN KE 2000 S (180-380 g/m²) či BONA Lepidlo D750 na vinyl a PVC (200-230 g/m²). Větší spotřebu pak má na druhou stranu lepidlo Schönox Durocoll nebo Ardex AF 180. 

3/ Zatížitelnost 

Zatížitelnost u lepidel na podlahy znamená dobu, po které je možné podlahu naplno zatížit, tedy položit na ni nábytek a volně po ní chodit. Tato doba je u většiny lepidel po 24 hodinách, někteří výrobci však uvádějí rozpětí 24-48 hodin. Je proto dobré tento čas zkontrolovat, abyste předešli nechtěnému poničení podlahy. Lepidla, která se pohybují na spodní hranici zatížitelnosti (24 h), jsou např. UZIN KE 2000 S, BONA Lepidlo D750 na vinyl a PVC či lepidlo SCHÖNOX DUROCOLL.

4/ Doba kladení

Čím delší je doba kladení, tím větší je časové okno, kdy lze lamely na lepidlo pokládat po odvětrání. Průměrně mají lepidla dobu kladení mezi 20 až 30 minutami. To znamená, že je nutné si vybrat pouze takovou plochu podlahy, kterou jste schopní za těchto 30 minut položit. Lepidlo UZIN KE 2000 S má dobu kladení za dobrých podmínek až 120 minut. Je proto vždy nutné zjistit u konkrétního lepidla při jaké teplotě a vlhkosti lze s doporučeným časovým rozmezím počítat.

5 nejpoužívanějších lepidel na vinylovou podlahu

1/ Univerzální mokré a přídržné lepidlo UZIN KE 2000 S

Lepidlo UZIN KE 2000 S disponuje skvělými užitnými vlastnostmi. Lepidlo UZIN KE 2000 S se hodí na všechny běžné druhy podlahových krytin. Je vhodné pro teplovodní podlahové vytápění, zatížení kolečkovými židlemi dle DIN EN 12 529 i vysoké zatížení v komerčním a průmyslovém prostředí. Díky malým emisím je také šetrné k životnímu prostředí. Toto lepidlo se hodí do interiéru, a to včetně místností s podlahovým vytápěním. Podlahu lze zatížit cca za 24 hodin a konečnou pevnost získává po 3 dnech. Můžete jej zakoupit v našem eshopu

2/ BONA Lepidlo D750 na vinyl a PVC 

Lepidlo BONA D750 je lehce roztíratelné disperzní lepidlo, které neobsahuje rozpouštědla a je zesílené vlákny. Používá se k lepení designových dílcových podlahovin z PVC a vinylů na savé podklady, a to pouze ve vnitřních prostorách. Hodí se při použití na podlahové topení. Jeho výhodou je minimalizace vzniku spár díky vysoké odolnosti vůči smyku, a tak není nutné dělat zarážky či zatížit prvky podlahy. Charakteristická je pro něj snadná aplikace, krátká doba odvětrávání, nízké emise, dlouhá otevřená doba a vysoká přilnavost k povrchu. Dlouhá otevřená doba umožňuje delší manipulaci s lepenými díly. Pro správnou pokládku je třeba zajistit, aby byl podklad rovný, savý, zcela suchý a čistý, bez trhlin a pevný v tahu i tlaku. Nesmí být zároveň také příliš hladký či drsný. Toto lepidlo nelze používat k lepení podlahovin, koberců, PVC a dalších pružných podlahových krytin, které se prodávají jako metráž. Průměrná spotřeba je přibližně 200 – 230 g/m², nicméně konkrétní množství se odvíjí od typu podlahy a podlahoviny. Můžete jej zakoupit v našem eshopu.

Bona D750 6 kg

3/ ADESIVER RE 400/PLUS 

ADESIVER RE 400/PLUS je terpolymerní akrylové adhezivní lepidlo založené na vodní bázi. Charakteristický je pro něj vysoký obsah pevných látek, snadná roztíratelnost a nízký obsah vody. Hodí se ve vnitřním prostředí na pokládku koberců, linolea do tloušťky 3 mm, vinylových podlah podložených plstí, PVC podlah v dlaždicích či rolích, textilních podlahových krytin či polotuhého vinylu. 

4/ Lepidlo SCHÖNOX DUROCOLL

Tvrdě elastické disperzní lepidlo SCHÖNOX DUROCOLL obohacené zpevňujícími vlákny se aplikuje zubovou špachtlí a vyznačuje se velmi nízkým obsahem emisí. Toto smetanově béžové lepidlo vyniká svou vysokou počáteční lepivostí, dobrou roztíratelností  a pevností spojů. Snadno se aplikuje, a tak nachází uplatnění při lepení vinylu v metráži (PVC) i vinylových dílců. Používá se jak pro lepení podlah v bytech, tak i ve středně namáhaných komerčních prostorách. Hodí se pouze pro vnitřní užití.  Před použitím je nutné ho promíchat. Toto lepidlo neobsahuje rozpouštědla dle TRGS 610. Jeho vlastnosti ho činí vhodným pro použití na systémy podlahového vytápění či pro kolečkové židle dle EN 12529. Jedno balení lepidla Schönox Durocoll 14 kg užijete na cca 10 m² podlahy.

5/ Ardex AF 180

Lepidlo Ardex AF 180 na bázi polymerů MS pro elastické podlahoviny se hodí do prostorů s vysokou zátěží. Charakteristický je pro něj rychlý nárůst pevnosti, nízké emise a snadná manipulace bez míchání a beze zbytků. Největší výhodou tohoto lepidla je možnost ho využít jak pro interiér, tak pro exteriér, a to včetně vlhkých prostor.

Porovnání

 

UZIN KE 2000 S BONA Lepidlo D750 na vinyl a PVC  Lepidlo SCHÖNOX DUROCOLL Lepidlo Chimiver Adesiver RE 400/PLUS  Ardex AF 180 lepidlo pro elastické podlahoviny 7,5 kg
vhodné pro podlahové vytápění ano ano ano ano ano
vhodné pro komerční a průmyslové prostředí ano ano ano ano ano
do exteriéru ne ne ne ne ano
doba odvětrání 10 – 45 min* 5 min** 5-20 min 5-15 min 5-20 min
disperzní ano ano ano ano ne
barva mokrá krémově bílá béžová smetanově béžová slonovinově bílá smetanově béžová
barva suchá transparentní
spotřeba 180 – 380 g/m2 200-230 g/m² 250-450 g/m²*** 250-350 g/m² 300 – 580 g/m2***
doba kladení 15 – 120 minut* cca 25 – 30 min 20-30 min 20 min 35-40 min
zatížitelné po 24 hod po 24 hod po 24 hod 24-48 hod 24-48 hod
konečná pevnost po 3 dnech po 3 dnech po 3 dnech po 3-4 dnech po 3-4 dnech
do e-shopu do e-shopu

*  Při 20 °C a 65 % relativní vlhkosti vzduchu.

** Při 20°C a 50% relativní vlhkosti vzduchu.

*** Spotřeba závisí na typu použité stěrky.