inparket Konzultace po telefonu +420 770 606 488

5 tipů, jak vybrat vinylovou podlahu

Nezařazené

Zaujaly vás výhody vinylové podlahy a přemýšlíte o její koupi? Přečtěte si, na co se zaměřit a jak se v nabídce zorientovat, abyste při výběru nešlápli vedle.

1. Uvažujte konkrétní podmínky dané místnosti

Na začátku samotného výběru vinylové podlahy je dobré zvážit konkrétní podmínky dané místnosti, tj. kam se bude podlaha pokládat a co je pro tuto místnost specifické. Např. jaký zde bude provoz? Bude v místnosti vlhkost? Nebo naopak přímý svit slunce? Bude třeba v rámci pokládky obložit i schody? To všechno jsou otázky, které bychom si na začátku měli zodpovědět. My se jim budeme věnovat v dalších odstavcích. 

Sluneční svit a proměnlivé teploty povrchu

Určitou nevýhodou moderních domů jsou francouzská okna, v jejichž okolí se může podlaha vlivem přímých slunečních paprsků a tedy vysoké teplotě povrchu kroutit. Pak je dobré sáhnout po tzv. rigidní vinylové podlaze, jež má v sobě příměsi kamene a dalších pevných složek, díky čemuž je oproti dřevu i klasickému vinylu mnohem odolnější a odolává snáze vysokým teplotám za okny způsobenými slunečním zářením. Naopak pokud váš interiér nebude výraznému svitu vystaven, můžete zvolit v podstatě kteroukoli vinylovou podlahu.

Provoz a zátěžová třída

Dále záleží na typu daných prostor. Bytové prostory nevyžadují odolnější vyšší zátěžové třídy, zatímco hotely či provozovny ano. Vybíráte-li podlahu do bytu a už teď víte, že bude krytina zatěžována domácími mazlíčky či malými dětmi, je namístě zvážit podlahu s vyšší zátěžovou třídou. Ideální volbu představují podlahy od třídy 23/33/42, což je nejvyšší bytová zátěž / vysoká komerční zátěž / střední zátěž v prostorách s lehkým průmyslem. 

Podlahou chci obložit i schody

V případě pokládky vinylu na schody je nutné vybírat dekory, které se vyrábějí v obou variantách, tzn. jak v clicku, tak v lepeném provedení. To je např. řada Aura či některé dekory Spirit 55 či Spirit XL

Vinylová podlaha do koupelny

V koupelnách a obecně v místnostech, kde je vyšší vlhkost doporučujeme vinylovou podlahu přilepit. Důvodem je pevné spojení se zemí, není tedy možné, aby se vlhkost usazovala. Pokud se rozhodnete instalovat vinyl například do koupelny, vinylovými dílci můžete obložit i vanu nebo stěny.

vinylová podlaha

2. Zvažte způsob pokládky a možné náklady

Rozlišujeme 2 způsoby pokládky: pokládku plovoucím způsobem a pokládku lepením. 

Výhodou plovoucích podlah je jejich snadná a rychlá pokládka. Zároveň je možné je pokládat i na podklad s drobnými nerovnostmi Tato podlahová krytina je sice dražší než její lepená varianta, ale oproti pokládce lepením bývá vlastní pokládka levnější. Při pokládce plovoucím způsobem je důležité nezapomenout také na použití parotěsné folie, která  zamezí přístupu vlhkosti do podlahy. U vinylových podlah, které v sobě již nemají integrovanou podložku z výroby, lze zvolit takovou podložku, která již parotěsnou folii má, a není ji tak nutné kupovat zvlášť. Chcete-li zvládnout pokládku sami a mít s ní co nejméně starostí, doporučujeme zvážit řadu Spirit Click, jež 1 mm integrovanou podložku má. Díky tomu nebudete muset řešit instalaci podložky před vlastní pokládkou.

Lepené vinylové podlahy bývají levnější než plovoucí dílce uvedené výše, nicméně jejich pokládka je ale často finančně náročnější, neboť vyžaduje dokonale rovný a hladký povrch. To ve výsledku znamená nezbytnou pomoc profesionálů, kteří zajistí nivelaci či zbroušení anhydritu. Taktéž je nutné v rámci specializované pokládky počítat s lepidlem, jehož spotřeba bývá cca 1 kg / m2. To vše může celou realizaci značně finančně nafouknout. Pokud vám celkové vyšší náklady až tolik nevadí a chcete zajistit podlaze vyšší stabilitu a odolnost, lepené vinylové podlahy pro vás budou optimální cestou. 

3. Vyberte vhodnou tloušťku

Hlavním důvodem, proč výšku řešíme, je fakt, že výšku podlahy je dobré zohlednit v případech, kdy má navazovat např. na dlažbu či jinou krytinu.  Vinylové podlahy mají různou konstrukční výšku, podle které lze na základě vlastních preferencí vybírat. Celkovou výšku (2-5 mm) je možné do určité míry zvýšit díky podložce, nelze ale očekávat velké změny (obvykle v rozmezí 1,6 – 3 mm navíc). S většími rozdíly v rozmezí 5-14 mm si mohou naopak poradit přechodové profily. V případě rozdílů větších než 14 mm doporučujeme výběr jiné podlahy, např. dřevěné, která má konstrukci výrazně vyšší (9,8 mm – 14mm)

V případě že uvažujete pokládku lepením, je na místě započítat i výšku lepidla pod podlahou – obvykle 1 – 2 mm. Dále také neplatí, že čím je podlaha silnější, tj. má vyšší konstrukční výšku, tím je odolnější. Zde hraje roli především tloušťka a kvalita nášlapné vrstvy. Tloušťka nášlapné vrstvy je často zřejmá už z názvu produktové řady podlahových krytin, kdy se dá odvodit od číselného označení. Podívejte se například na podlahy Berry Alloc:

  • Pure Click 55 má nášlapnou vrstvu 0,55 mm (při celkové výšce 5 mm),
  • Spirit Home 30 Click má nášlapnou vrstvu 0,30 mm (při celkové výšce 3,3 mm),
  • Spirit Home 40 Click má nášlapnou vrstvu 0,40 mm (při celkové výšce 5 mm, z toho 1 cm integrovaná podložka),
  • Spirit Home 50 Click má nášlapnou vrstvu 0,50 mm (při celkové výšce 5,5 mm, z toho 1 cm integrovaná podložka).

4. Pracujte s prostorem

Pokud máte jasno o způsobu pokládky, konkrétních podmínkách místnosti a tloušťce, dalším krokem je práce se samotným prostorem. Vinylová podlaha má schopnost opticky prostor proměnit – zesvětlit, rozšířit či třeba i zmenšit. Obvyklým požadavkem je prostory zvětšit a zesvětlit. Toho lze dosáhnout např. použitím vinylu s většími rozměry – délka a šířka prken (lamel). Chcete-li se snáze rozhodnout o výběru vhodného dekoru, můžete využít Vizualizátor floorfit od Berry Alloc – klikněte na „take me to floorfit“ a nahrajte fotku vašeho prostoru kliknutím na „Upload„. Pro zobrazení vizualizace si vyberte produkt, který chcete zobrazit. 

Vizualizátor floorfit

Vinyl také dokáže věrně napodobit přírodní dekory: dřevo, dlažbu či kámen. Sice u vinylu neucítíte autentickou vůni dřeva, na druhou stranu je u této podlahy zajištěna vyšší a dlouhotrvající odolnost. Na místě je také zmínit, že se vinylové podlahy hodí pouze do interiérů. Nelze je tedy položit na terasách apod. Využití najde jak v bytových prostorách, tak i v komerčních. 

vinylová podlaha

5. Nezapomeňte na materiál navíc

Jelikož u stěn dochází k odřezu konců podlahových dílců, vzniká zde tzv. prořez. Jedná se odpad, kterému se nevyhnete, a tak je vždy nutné koupit několik balíků podlahy  navíc. Samotná velikost prořezu je ovlivněna mj. tvarem a velikostí místnosti, členitostí prostoru či způsobem pokládky. Většinou se prořez pohybuje mezi 7-10 %, přičemž podlaha se vždy prodává na celé balíky. 

Druhy prořezu: 

  • 5 % – místnosti se čtvercovým půdorysem, bez výklenků, se 4 rohy, rovnoběžná pokládka se stěnami
  • 5-10 % – místnosti s obdélníkovým/nepravidelným půdorysem či více rohy a výklenky
  • 15-30 % – členité místnosti, pokládka tzv. na koso

Při objednávce je nutné také myslet na obvodové lišty, které k podlaze patří. U nich je vždy třeba spočítat přesně dle obvodu, kolik jich na pokládku budete potřebovat. Prodávají se též na celé kusy, obvykle 240 cm. I zde prosím počítejte s prořezem kolem 7%.

U dobrých prodejců je navíc možné podlahu uskladnit na 1-2 měsíce do doby, než se s pokládkou začne, případně nespotřebované balíky skladových dekorů do 2 měsíců vrátit.