inparket Konzultace po telefonu +420 770 606 488

5 tipů, jak vybrat vinylovou podlahu

Nezařazené

Zaujaly vás výhody vinylové podlahy a přemýšlíte o její pokládce? Přečtěte si, na co se zaměřit a jak se v nabídce zorientovat, abyste při výběru nešlápli vedle.

vinylová podlaha

1. Ujasněte si, jakou potřebujete zátěžovou třídu

Jeden z nejdůležitějších parametrů, který při výběru vinylové podlahy musíte zvážit, je nepochybně zátěžová třída. Ta určuje, kolik toho daná podlahová krytina zvládne a do jakých interiérů je vhodná. Udávají ji dvě čísla –⁠ první z nich značí typ krytiny (2 – do bytových prostor, v dnešní době již téměř nevyužívaná, 3 – do komerčních prostor, 4 – do průmyslových prostor), druhé symbolizuje odolnost podlahy a má hodnotu od 1 do 4.

Podle toho, kam přesně plánujete podlahu umístit, tedy volte i vhodnou zátěžovou třídu. Při výběru podlahové krytiny do domů, bytů a komerčních prostor vybírejte třídy 31, 32, 33, pro interiéry s intenzivním provozem, jako jsou obchodní domy, letiště či víceúčelové haly, volte třídu 34.

vinylová podlaha

2. Vezměte v úvahu konkrétní podmínky dané místnosti

I když jsou vinylové podlahy známé tím, že umožňují pokládku na podlahové topení, před nákupem si raději zkontrolujte důležitá kritéria. Zajímat by vás měl především tepelný odpor a vodivost, aby podlaha nebránila proudění tepla do místnosti.

Stejně tak byste měli ověřit také voděodolnost podlahy, především pokud plánujete její instalaci do kuchyně nebo koupelny. Zde může hrát roli například materiál základové desky –⁠ těžší desky mohou lépe odolávat vodě. Ideální proto je konkrétní podmínky v místnosti konzultovat s prodejcem a nechat si doporučit to nejlepší řešení.

Tip: Ať už si na našem e-shopu vyberete jakoukoliv vinylovou podlahu, můžete si být jisti, že s podlahovým topením si bude skvěle rozumět.

vinylová podlaha

3. Zvolte způsob pokládky

Dalším důležitým faktorem při výběru vinylové podlahy je způsob její pokládky. Můžete zvolit buď plovoucí vinylové dílce oblíbené především pro jednoduchou instalaci, a nebo lepenou podlahu, která je díky malé tloušťce perfektní pro pokládku na podlahové topení, a navíc se vyznačuje lepší odolností proti vlhkosti. Který typ tedy bude lepší právě pro vás?

Plovoucí vinylová podlaha Lepená vinylová podlaha
Výhody Pokládka je snadná, rychlá a poradí si s ní každý šikovný kutil. Za předpokladu, že je zachována rovinnost, je možné dílce instalovat i na neupravený podklad. Doporučuje se také instalace speciálních podložek, které tlumí kročejový hluk. Lepené vinylové podlahy jsou levnější než ty plovoucí, pokládka je však často finančně náročnější. Díky malé tloušťce jsou ideální pro instalaci na podlahové topení a skvěle se hodí i do koupelen a kuchyní, protože výborně odolávají vlhkosti.
Nevýhody Plovoucí vinylové podlahy bývají dražší než lepené, tento rozdíl se však většinou stírá při pokládce. Větší tloušťka plovoucích dílů a instalace podložky navíc může negativně ovlivnit účinnost podlahového vytápění. Lepení vinylových dílců je poměrně náročné a vyžaduje dokonale rovný podklad. Většinou se proto neobejde bez profesionálů. Komplikovanější jsou také opravy v případě, že se jeden z dílců poškodí.

Tip: U některých vinylových podlah lze zvolit jak pokládku plovoucím způsobem, tak i lepením. Takovou možnost nabízí třeba podlahová krytina Berry Alloc Pure Click 55, kterou je možné instalovat téměř na každý povrch.

vinylová podlaha v dětském pokoji

4. Podlaha musí navazovat – vyberte vhodnou tloušťku

Výšku podlahy je nutné zohlednit proto, aby dokonale sedla k ostatním podlahovým krytinám, na které navazuje. Rozhodně však neplatí, že čím je podlaha silnější, tím je odolnější. Zde totiž hraje roli především tloušťka nášlapné vrstvy. Na druhou stranu je však dobré důkladně promyslet nákup tenké podlahy, především pokud plánujete plovoucí pokládku – s menší tloušťkou budou více viditelné případné nerovnosti podkladu.

vinylová podlaha

Tip: Tloušťka nášlapné vrstvy je často zřejmá už z názvu produktové řady podlahových krytin, kdy se dá odvodit od číselného označení. Podívejte se například na podlahy Berry Alloc:

  • Pure Click 55 má nášlapnou vrstvu 0,55 mm (při celkové výšce 5 mm),
  • Spirit Home 30 Click má nášlapnou vrstvu 0,30 mm (při celkové výšce 3,3 mm),
  • Spirit Home 40 Click má nášlapnou vrstvu 0,40 mm (při celkové výšce 5 mm, z toho 1 cm integrovaná podložka),
  • Spirit Home 50 Click má nášlapnou vrstvu 0,50 mm (při celkové výšce 5,5 mm, z toho 1 cm integrovaná podložka).

vinylová podlaha v ložnici

5. Vyberte perfektní dekor

Vinylové podlahy jsou k dostání v nepřeberném množství dekorů, barev a textur. Vybírat můžete ze vzorů dřeva, kamene nebo třeba dlaždic, které předlohu dokonale napodobují nejen vizuálně, ale také svou strukturou. I přesto se však vyplatí nenechat se unést a vybrat takovou podlahu, která bude dostatečně neutrální na to, aby bylo možné interiér časem trochu změnit, případně přestavět. Vhodné je také vzít v úvahu rozměry místnosti. Ve velkých prostorách skvěle vyniknou dlouhá prkna a výraznější barvy, v malých interiérech sáhněte raději po světlejších tónech a méně nápadných dekorech.