inparket Konzultace po telefonu +420 770 606 488

Dřevěné podlahové lišty: Tipy, jak je vybrat a nainstalovat

Nezařazené

Správný výběr podlahové lišty je důležitý nejen z estetického, ale i z funkčního hlediska. Zjistěte, jaké lišty se nejvíce hodí do vašeho interiéru a co všechno musíte před nákupem zvážit. Máme pro vás také tip, jak si hledání vhodných lišt usnadnit díky vzorkům, které můžete získat zcela zdarma.

Dřevěné podlahové lišty mnoho lidí vnímá především jako estetickou záležitost. Podtrhnou vzhled podlahy a mohou ovlivnit, jak celou místnost vnímáme. Správně vybraná podlahová lišta může zvětšit nebo zmenšit prostor, přitáhnout pozornost na vybrané prvky nebo vytvořit zajímavý kontrast. Má však také funkční vlastnosti. Při montáži dřevěné podlahové krytiny se totiž u zdí nechává volný prostor, aby podlaha mohla pracovat a neměla sklon se kroutit. Bez dřevěné obvodové lišty je tato mezera viditelná, což je nejen nehezké, ale také nepraktické. Podlahové lišty navíc chrání stěnu před znečištěním a poškozením, ke kterému může dojít při vysávání nebo vytírání podlahy. Jak tedy vybrat ty pravé podlahové lišty, které všechny výše zmíněné funkce splní?

Nejprve si vyberte profil dřevěné lišty

Při výběru dřevěné lišty byste si měli nejprve ujasnit, jaký tvar se do vašeho interiéru bude hodit nejvíce. Existuje hned několik různých typů profilů. Aktuálně jsou nejmodernější hranaté lišty, které jsou jednoduché, působí minimalisticky a do místnosti krásně zapadnou bez toho, aniž by na sebe strhly veškerou pozornost. Můžete sáhnout buď po liště s ostřejčími rohy, jako je třeba lišta P4014, či lišta BP40 , která může být vhodnější volbou pro rodiny s malými dětmi.

Pokud však máte raději klasiku a na trendy vás moc neužije, vsaďte na zkosený profil se zaobleným horním koncem. Skvělou volbou je třeba dřevěná obvodová lišta P3819, která patří na našem e-shopu mezi nejoblíbenější. Občas se můžete setkat také se zdobenějšími profily s různými vroubky a výstupky. Ty jsou typické například pro interiéry ve viktoriánském nebo anglickém stylu, využít je můžete také v moderně zařízených místnostech.

Na velikosti v tomto případě záleží

S výběrem profilu dřevěné lišty je velmi úzce spjata volba optimální výšky a šířky. Platí nepsané pravidlo, že vyšší lišty působí luxusnějším dojmem, zatímco nižší dodávají interiéru šmrnc a jsou modernější.

Naši zákazníci nejčastěji volí lišty P4014, které mají 40 mm na výšku a jsou 14 mm široké, resp. hluboké. Tento typ lišty téměř splyne s podlahou a je perfektní hlavně do menších místností, které pomůže opticky zvětšit. Na druhou stranu však neposkytuje takovou ochranu proti zašpinění stěn (například při úklidu) jako lišty s výškou 6 až 8 cm. Ty jsou opravdu univerzální a většinou se hodí do každé místnosti.

V interiérech se světlou výškou nad 260 cm můžete využít také dřevěné lišty nad 8 cm. Opticky místnost trochu sníží, účinně chrání stěny před nárazy vysavačem nebo ušpiněním vlhkým mopem, a navíc jsou opravdu stylové.

Jak vypadají různé výšky dřevěných lišt, si můžete prohlédnout na našem e-shopu: https://shop.inparket.cz/listy-ke-drevenym-podlaham/.

Dekor a barva dřevěné podlahové lišty

Vybrat správnou barvu, vzor a strukturu dřevěné lišty není tak jednoduchý úkol, jak by se mohlo zdát. Ano, ve většině případů nešlápnete vedle, když zvolíte lišty stejné jako je podlahová krytina, ale jsou i další možnosti. Podle čeho tedy můžete vybírat?

Jednoznačně nejoblíbenější volbou už jsme zmínili – sladit barvu dřevěné podlahové lišty s odstínem podlahy. Pokud máte rádi nadčasové prvky a chcete místnost trochu opticky zvětšit, nemusíte si dál lámat hlavu. Vyberte si lišty, které sednou k barvě a dekoru podlahové krytiny.

Pro milovníky zajímavých detailů se nabízí také možnost zvolit dřevěné podlahové lišty v barvě dveří, zárubní, okenních rámů nebo dvířek kuchyňské linky. Toto řešení je stále oblíbenější, ale dosáhnout správného efektu může občas být pěkně komplikované. Každý výrobce totiž používá trochu jiné barvy a dekory, takže hledání vhodné lišty bývá běh na dlouhou trať. I obyčejná bílá barva je na trhu k sehnání v mnoha různých odstínech.

Poslední variantou je vybrat podlahové lišty podle barvy stěny. Jde o řešení, které je opravdu trendy, ale je potřeba ho důkladně promyslet a v ideálním případě svěřit do rukou odborníka – interiérového designéra. V podstatě existují 2 možnosti. Když zvolíte stejnou barvu a necháte lištu se zdí splynout, podlaha se opticky trochu zmenší. Můžete však vsadit také na kontrast. Pokud máte tmavé zdi, bílé lišty mohou být zajímavým detailem, který krásně propojí dvě vizuálně nekompatibilní plochy.

Obecně by se však dalo říct, že po bílých lištách můžete sáhnout kdykoliv. Bílá se totiž hodí naprosto ke všemu a opticky nezatěžuje prostor. Navíc dá krásně vyniknout samotné podlaze. Jediné negativum je to, že na ní jde více vidět prach a další nečistoty, takže je potřeba dbát na pravidelnou údržbu lišt.

Při výběru ideální barvy lišty nezapomínejte vzít v úvahu také povrchovou úpravu. Přírodní dekory totiž mohou být buď lakované, nebo olejované, případně seženete také dřevěné podlahové lišty bez povrchové úpravy. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Lakované lišty jsou většinou ošetřeny matným lakem a jsou vhodné jak k lakovaným, tak i k olejovaným podlahovým krytinám. Olejované lišty je však vhodné kombinovat výhradně s olejovanými podlahami. Pokud si chcete přizpůsobit barevný odstín podle svých představ, vyberte si z podlahových lišt bez povrchové úpravy a nechte si je truhlářem naolejovat, aby získaly požadovaný vzhled. Cena za jeden běžný metr olejování se pohybuje mezi 60–80 Kč za metr.

Co musíte vědět, než dřevěnou obvodovou lištu koupíte…

Před nákupem dřevěné lišty si důkladně propočítejte, kolik materiálu vlastně musíte pořídit. Většina nabízených lišt má standardní délku 240 cm, některé však mohou mít i 250 cm. Nezapomeňte také na konce a rohy. Vzhledem k tomu, že dřevěné lišty nemají žádné koncové profily a hotové prvky pro vnitřní a vnější rohy, musíte si poradit šikovným seříznutím.

Aby lišty hezky seděly v rozích, je potřeba jejich konec seříznout pokosovou pilou pod úhlem 45 stupňů. Musíte velmi pečlivě měřit, protože zařezávání není úplně snadné. Vyžaduje velkou přesnost a ideální je mít předchozí zkušenosti. Pokud tedy lišty budete instalovat svépomocí, zkuste si seřezávání raději předem na nějakém přebývajícím kousku.

Chcete-li vyřešit zakončení lišty, postupujte podobně. Nejprve si lištu seříznete v úhlu 45 stupňů (tak, aby přední strana lišty byla delší než zadní). Poté si připravíte trojúhelníkový profil, který vznikne seříznutím další lišty pod stejným úhlem v opačném směru (tentokrát je přední strana lišty kratší než zadní). Ostré hrany, které vzniknou řezáním, můžete lehce obrousit jemným smirkovým papírem. Pak už nezbývá nic jiného než přilepit profil k seřezanému konci dřevěné obvodové lišty a je hotovo. Konkrétní postup s obrázky uvádíme níže:

1/ Nyní seřízneme lištu v opačném směru (opět 45 stupňů).

2/ Provedeme kolmý řez díky čemuž vznikne trojúhelníkový profil. 

3/ Trojúhelníkový profil nalepíme na konec lišty. Doporučujeme lepit již k liště na stěně. 

4/ Zakončení lišty je hotovo. 

Pro instalaci lišt doporučujeme lepidlo Mamut s okamžitou fixací, dále budete potřebovat pistoli na kartuši s lepidlem, pokosovou pilu, tenké hřebíčky a kladívko. Podlaháři bývají obvykle vybaveni také podlahářskou sponkovačkou, která může práci značně urychlit.

Předem si lišty upravte do potřebné délky, připravte rohy a zakončení. Následně po celé délce lišty naneste v bodech lepidlo, lištu přiložte ke stěně a přimáčkněte. Můžete ji také pojistit hřebíčky, případně šrouby.

Chcete si výběr dřevěných obvodových lišt usnadnit? Objednejte si až 3 vzorky zcela zdarma. Můžete se tak snadno ujistit, že vybraná lišta perfektně sedne do vašeho interiéru. Na každé produktové stránce najdete možnost vložit vzorek do objednávky, případně můžete využít i náš kontaktní formulář a poslat nám kódy jednotlivých produktů, o které máte zájem. Balíček odesíláme prostřednictvím PPL, na pobočky Zásilkovny nebo do jejich výdejních boxů.