Zaměřeno na dřevěné podlahy: Znáte jejich výhody a nevýhody?
Jak si vybratPlánujete pokládku nové podlahy a nevíte, jaký materiál zvolit? Pokud chcete podlahovou krytinu s nezaměnitelným kouzlem, která vydrží dlouhé roky, rozhodně vezměte do úvahy dřevo. Má naprosto jedinečný vzhled, interiéru dodá útulnost a navíc patří mezi obnovitelné materiály. Zjistěte, jaké jsou další výhody dřevěných podlah, proč se vyplatí dát jim přednost před jinými materiály a co musíte zvážit, než se do pokládky dřevěné podlahy pustíte.
Klíčové body
- Výhody dřevěných podlah: přírodní vzhled, teplo, dlouhá životnost, možnost renovace.
- Nevýhody: vyšší cena, náročnější údržba, citlivost na vlhkost.
- Dřevěné podlahy přinášejí do interiéru eleganci a styl, ale vyžadují pravidelnou péči.
- Rozhodnutí mezi dřevěnou podlahou a alternativními materiály závisí na preferencích v oblasti designu a údržby.
Dřevěné podlahy obvykle vybíráme podle stylu interiéru, předpokládané míry namáhání a klimatu dané místnosti. Mimo to je také nutné vzít v úvahu, že podlahové krytiny ze dřeva se vyrábí v několika různých provedeních, přičemž každé má trochu jiné vlastnosti, výhody a nevýhody.
Podle konstrukce se dělí na následující typy (více se o nich dozvíte vždy po prokliku do konkrétních kategorií):
Tip: Je lepší vybrat si masivní, nebo vrstvenou podlahu? Přesně na tuto otázku odpovídáme ve stejnojmenném článku u nás na blogu.
Dalším způsobem, jak je možné dřevěné podlahy rozdělit, je samotný jejich materiál:
- Dubové dřevěné podlahy
- Bukové dřevěné podlahy
- Javorové dřevěné podlahy
- Jasanové dřevěné podlahy
- Ořechové dřevěné podlahy
- Třešňové dřevěné podlahy
Tip: Chcete poradit při výběru dřevěné podlahy? Zkuste třeba náš článek Dub nebo buk: Jaká dřevěná podlaha je pro vás ta pravá.
Dřevěné podlahy jsou zkrátka „věčné“
Největší výhodou dřevěných podlah je jejich dlouhá životnost. Pokud se o ně budete dobře starat, čas od času je zrenovujete a nebudete je vystavovat podmínkám, které jim vyloženě škodí, vydrží vám desítky let. Proto se o dřevěné podlaze říká, že je „věčná“.
Tip: Objevte konkrétní tipy a triky přímo od nás, jak se správně starat o dřevěnou podlahu.
Dalším velkým plusem dřeva je jeho jedinečný přírodní vzhled. Hodí se do všech interiérů, působí útulným dojmem a každá dřevěná podlaha je svým způsobem originál. Důležité je zmínit také to, že dřevo je tepelný izolant, díky čemuž jsou dřevěné podlahové krytiny teplé a příjemné na došlap.
Podlahové krytiny ze dřeva by navíc měly být jasnou volbou pro alergiky – na rozdíl od koberců a umělých materiálů nezadržují tolik prach nebo různé jiné alergeny a přispívají k udržení optimálního klimatu v místnosti.
Podlahové topení a dřevěná podlaha – ano, nebo ne?
Všichni asi víme, že dřevo pracuje a je náchylné na změny teploty i vlhkosti. Proto mnoho lidí s pokládkou dřevěné podlahy na podlahové topení váhá a často se uvádí, že podlahové krytiny ze dřeva se na podlahové topení nehodí. To však není tak zcela pravda.
Chcete-li vytápět podlahovým topením, budete muset zapomenout na podlahu z masivu. V tomto případě by totiž prkna opravdu mohla pracovat a různě se kroutit. Můžete však zvolit dvouvrstvou nebo třívrstvou podlahu, která je méně náchylná a je stabilnější než podlaha z masivního dřeva. Vrstvené podlahy navíc můžete položit i plovoucím způsobem (třeba svépomocí, viz náš návod Jak na pokládku plovoucí click podlahy v 6 krocích).
Tip: Poradíme vám i s tím, jaká je nejlepší podlaha pro podlahové topení.
Kdy je dřevěná podlaha nevhodná?
Jak už bylo řečeno, podlaha z masivu má sklony pracovat a v nevhodných podmínkách se může kroutit nebo bobtnat. Měla by proto být položena v místnostech se stálým klimatem, ideálně s teplotou kolem 20 ˚C a vlhkostí vzduchu okolo 60 %. Je tedy dobré mít na paměti, že ve vlhkém nebo příliš suchém prostředí podlaha z masivu moc parády neudělá.
Barvy a odstíny dřevěných podlah
Často musíme vybírat dřevěnou podlahu do interiéru i podle barvy. Různé materiály, které jsme zmínili výše, mají různé odstíny a zabarvení dle typu dřeva. Obecně se dřevěné podlahy nejčastěji dělí na světlé a tmavé. V některých případech může být důležité i to, jakou povrchovou úpravou je podlaha ošetřena: zda jde o lakované, olejované nebo ještě kartáčované dřevěné podlahy.
Tip: Jak co nejlépe vybrat podlahu podle barvy? Přečtěte si naše tipy a rady od odborníků.
Myslet byste měli také na to, že všechny podlahové krytiny ze dřeva vyžadují pečlivou údržbu, aby zůstaly dlouho krásné. Je nutné dávat pozor, aby na nich neležela voda a rozhodně není vhodné utírat je nevyždímaným mopem. Budete také potřebovat speciální přípravky na ošetření, jako je například olejové mýdlo.
U dřevěných podlah navíc může být vyšší riziko mechanického poškození. Vždy však záleží na typu dřeva a úpravě. Za odolnější tvrdší dřevo, jako je například dub nebo buk, si připlatíte.
Tip: Nevíte si s výběrem své nové podlahy stále rady? Rádi vám poskytneme vzorky dřevěných podlah zdarma a pomůžeme s výběrem, kontaktujte nás.