inparket Konzultace po telefonu +420 770 606 488

Zaměřeno na dřevěné podlahy: Znáte jejich výhody a nevýhody?

Nezařazené

Plánujete pokládku nové podlahy a nevíte, jaký materiál zvolit? Pokud chcete podlahovou krytinu s nezaměnitelným kouzlem, která vydrží dlouhé roky, rozhodně vezměte do úvahy dřevo. Má naprosto jedinečný vzhled, interiéru dodá útulnost, a navíc patří mezi obnovitelné materiály. Zjistěte, jaké jsou další výhody dřevěných podlah, proč se vyplatí dát jim přednost před jinými materiály a co musíte zvážit, než se do pokládky dřevěné podlahy pustíte.

Dřevěné podlahy je vhodné vybírat podle stylu interiéru, předpokládané míry namáhání a klimatu dané místnosti. Mimo to je také nutné vzít v úvahu, že podlahové krytiny ze dřeva se vyrábí v několika různých provedeních, přičemž každé má trochu jiné vlastnosti, výhody a nevýhody. Podle konstrukce je můžeme rozdělit na celomasivní a vrstvenédvouvrstvé nebo třívrstvé, podle typu pak na klasická prkna, průmyslové mozaiky a nebo třeba parkety.

Dřevěné podlahy jsou zkrátka „věčné“

Největší výhodou dřevěných podlah je jejich dlouhá životnost. Pokud se o ně budete dobře starat, čas od času je zrenovujete a nebudete je vystavovat podmínkám, které jim vyloženě škodí, vydrží vám desítky let. Proto se o dřevěné podlaze říká, že je „věčná“.

Dalším velkým plusem dřeva je jeho jedinečný přírodní vzhled. Hodí se do všech interiérů, působí útulným dojmem a každá dřevěná podlaha je svým způsobem originál. Důležité je zmínit také to, že dřevo je tepelný izolant, díky čemuž jsou dřevěné podlahové krytiny teplé a příjemné na došlap.

Podlahové krytiny ze dřeva by navíc měly být jasnou volbou pro alergiky – na rozdíl od koberců a umělých materiálů nezadržují tolik prach nebo různé jiné alergeny a přispívají k udržení optimálního klimatu v místnosti.

Podlahové topení a dřevěná podlaha – ano, nebo ne?

Je všeobecně známo, že dřevo pracuje a je náchylné na změny teploty i vlhkosti. Proto mnoho lidí s pokládkou dřevěné podlahy na podlahové topení váhá a často se uvádí, že podlahové krytiny ze dřeva se na podlahové topení nehodí. To však není tak zcela pravda.

Chcete-li vytápět podlahovým topením, budete muset zapomenout na podlahu z masivu. V tomto případě by totiž prkna opravdu mohla pracovat a různě se kroutit. Můžete však zvolit dvouvrstvou nebo třívrstvou podlahu, která je méně náchylná a je stabilnější než podlaha z masivního dřeva. Vrstvené podlahy navíc můžete položit i plovoucím způsobem.

Kdy je dřevěná podlaha nevhodná?

Jak už bylo řečeno, podlaha z masivu má sklony pracovat a v nevhodných podmínkách se může kroutit nebo bobtnat. Měla by proto být položena v místnostech se stálým klimatem, ideálně s teplotou kolem 20 ˚C a vlhkostí vzduchu okolo 60 %. Je tedy dobré mít na paměti, že ve vlhkém nebo příliš suchém prostředí podlaha z masivu moc parády neudělá.

Myslet byste měli také na to, že všechny podlahové krytiny ze dřeva vyžadují pečlivou údržbu, aby zůstaly dlouho krásné. Je nutné dávat pozor, aby na nich neležela voda a rozhodně není vhodné utírat je nevyždímaným mopem. Budete také potřebovat speciální přípravky na ošetření, jako je například olejové mýdlo.

U dřevěných podlah navíc může být vyšší riziko mechanického poškození. Vždy však záleží na typu dřeva a úpravě. Za odolnější tvrdší dřevo, jako je například dub nebo buk, si připlatíte.