inparket Konzultace po telefonu +420 770 606 488

Dřevěná plovoucí podlaha, hvězda každého interiéru

Nezařazené

Vybíráte podlahu a vysnili jste si takovou, která zaujme originálním vzhledem, bude se snadno udržovat a zároveň vás moc nepotrápí její pokládka? V tom případě jste možná po pročtení odborných článků zjistili, že hledáte jehlu v kupce sena. Každá podlahová krytina má své plusy a minusy, takže najít variantu, která uspokojí všechny vaše náročné požadavky, se může zdát nemožné. Naštěstí tomu tak není. Pokud při výběru chcete jít cestou minimálních kompromisů, zaměřte se na dřevěné plovoucí podlahy.

dřevěná plovoucí podlaha

Důvodů, proč si vybrat právě dřevěnou plovoucí podlahu, je hned několik. Dřevo je oblíbené už po staletí, a to nejen pro jeho výborné užitné vlastnosti. To, co na něm fascinuje už celé generace, je totiž jednoznačně vzhled. Neexistuje snad jiný materiál, který by byl tak jednoduchý a zároveň zajímavý a pokaždé originální. Dřevo interiéru propůjčí nádech přírody a prolne ho hřejivou, útulnou atmosférou. Není tedy divu, že architekti, interiéroví designéři i jejich klienti dřevo zkrátka milují.

dřevěná plovoucí podlaha

Pokud však chcete dřevěnou podlahovou krytinu, s největší pravděpodobností narazíte na několik problémů. U masivních dřevěných podlah si totiž připlatíte za pokládku. Obecně jde o poměrně složitý proces vyžadující přítomnost zkušeného odborníka. Masivní podlahy jsou navíc velmi citlivé na změny teploty a vlhkosti. Proto mohou být položeny pouze v interiérech, kde je klima stabilní. To však rozhodně neznamená, že v místnostech, kam se masiv nehodí, se myšlenky na přírodní vzhled pravého dřeva musíte vzdát.

dřevěná podlaha v dětském pokoji

Pokládka plovoucím způsobem je rychlejší a levnější

Zkrátka vsaďte na vrstvenou dřevěnou podlahu. Jde o podlahovou krytinu, která není vyrobena z jednoho kusu dřeva – má několik vrstev, většinou dvě nebo tři. Díky tomu mnohem lépe snáší změny vlhkosti a teplot, a to dokonce až do té míry, že ji klidně můžete položit i na podlahové topení. V dnešní době dokonce existují varianty, které se dají bez obav využít i v namáhaných prostorách, jako jsou například koupelny a kuchyně. U třívrstvých podlahových krytin je navíc ve většině případů možná i pokládka plovoucím způsobem, která je nejen rychlejší a levnější, ale umožňuje také v budoucnu konkrétní poškozené lamely poměrně snadno nahradit novými.

dřevěná podlaha v pokoji

To vše díky tomu, že při pokládce plovoucím způsobem podlaha není napevno spojena s podkladem. Běžně se tak instalují laminátové či vinylové podlahy a čím dál častěji právě i třívrstvé dřevěné podlahy. Jednotlivé podlahové desky se k sobě skládají pomocí zámkových spojů, takže pokládka je opravdu jednoduchá.

Dřevěné plovoucí podlahy se však dají k podkladu i celoplošně lepit. Díky tomu jsou stabilnější (odolnější proti změnám teploty a vlhkosti) a zároveň mají delší životnost. Lepením je také možné snížit hladinu kročejového hluku. Na druhou stranu je však nutné počítat s tím, že výměna poškozených desek bude mnohem složitější než u klasické plovoucí pokládky.

dřevěná plovoucí podlaha

Úklid dřevěné plovoucí podlahy? Hračka!

Mimo nenapodobitelný vzhled a široké možnosti pokládky však třívrstvé dřevěné plovoucí podlahy splňují i další požadavek, který je při výběru nové podlahové krytiny poměrně častý – jednoduchý úklid a čištění. Vystačíte si totiž s klasickým zametáním, případně můžete podlahu vysát a nebo vytřít suchým mopem. Mytí podlahy je spíše sváteční záležitostí, které je na pořadu dne jednou za čas. Ideální je použít co nejvíce vyždímaný mop a speciální prostředek, který doporučí výrobce podlahy podle druhu dřeva a povrchové úpravy.

Jediné, na co je nutné při čištění dát opravdu velký pozor, jsou rozlité tekutiny a loužičky. Při delším kontaktu se totiž voda může dostat do podlahy a způsobit bobtnání, případně tvorbu plísní.