inparket Konzultace po telefonu +420 770 606 488

4 hlavní důvody pro výběr dřevěné plovoucí podlahy

Nezařazené

Dřevěné plovoucí podlahy vypadají skvěle v každém interiéru. Nabízí však mnohem víc než jen příjemný přírodní vzhled. Výhodou je také rychlá a levná pokládka, možnost výměny poškozených lamel nebo třeba odolnost proti kolísání teploty a vlhkosti. Čtěte dál a objevte všechny důvody, proč si vybrat dřevěnou plovoucí podlahu.

Dřevěné podlahy přenesou do interiéru kus přírody. Jsou příjemné na došlap, teplé a snadno se udržují. Některé typy dřevěných podlahových krytin navíc můžete položit i plovoucím způsobem, což přináší další výhody. S instalací si poradí každý šikovný kutil a hotová podlaha je méně náchylná k rozpínání a smršťování při kolísání teploty či vlhkosti. 

Abyste však mohli využít všech benefitů, musíte pro plovoucí pokládku zvolit tu správnou krytinu – při výběru se zaměřte primárně na třívrstvé podlahy. Dvouvrstvé a masivní dřevěné podlahy je totiž vždy potřeba přilepit k podkladu.

Tip: Pro plovoucí pokládku jsou ideální dřevěné plovoucí podlahy Click, které najdete na našem webu. Vybírat můžete z velkého množství dřevin a dekorů.

Výhody dřevěných plovoucích podlah

1. Pokládka dřevěné plovoucí podlahy je rychlá a levná

Jedním z největších strašáků při pořizování nové podlahy je jednoznačně pokládka. Ano, instalovat některé typy podlahových krytin je poměrně drahé, složité a časově náročné, ale dřevěných plovoucích podlah se tento problém rozhodně netýká.

Jednotlivé lamely k sobě jednoduše zacvaknete pomocí takzvaného click systému. Nemusíte tak kupovat lepidlo, které v celkovém rozpočtu může být poměrně velkou položkou.

Ušetříte také za práci. Instalaci podlahy zvládnete i svépomocí. Stačí mít k dispozici potřebné nářadí – mimo jiné pokosovou pilu pro krácení lamel, řezací nůž, kladívko a úhelník. Ani pokládka odborníkem však nevyjde draho. S dřevěnou podlahou Click si poradí velmi rychle, takže můžete počítat s přibližnou cenou 250 Kč za m2.

Jediné, co je potřeba dokoupit navíc, je podložka, která slouží k tlumení kročejového hluku. Ten vzniká chůzí po podlaze a bývá nejčastějším zdrojem hluku v domácnosti. Správně vybraná kročejová izolace může jeho hlasitost výrazně snížit. Podložka má obvykle výšku mezi 1 až 3 mm, takže navíc dokáže srovnat drobné výškové rozdíly a slouží také jako izolace.

Tip: Pro ještě rychlejší pokládku zvolte dřevěnou plovoucí podlahu z produktové řady

Scheucher WOODflor. Díky 5G click systému ji zvládnete nainstalovat až 2× rychleji než podlahu s běžným zámkovým systémem.

2. Poškozené lamely snadno vyměníte

Pokud máte doma zvířata nebo děti, je pravděpodobné, že podlaha se dříve nebo později poškodí. Ať už zvolíte jakoukoliv krytinu, drápky, padající předměty nebo kamínky na botách jí dají zabrat. Dřevěná plovoucí podlaha má velkou výhodu v tom, že hodně poškozené lamely lze poměrně snadno vyměnit.

V případě, že je poškozený dílec v krajní části místnosti, můžete podlahu rozebrat. To u lepených lamel není možné. Defekty uprostřed pokoje pak vyřešíte vyříznutím a umístěním nové lamely. Je také možné podlahu kompletně přebrousit a znovu nalakovat či naolejovat. Ne vždy je však nutné dělat velké zásahy. U drobnějšího poškození často stačí vytmelení a zaretušování.

3. Dřevěnou plovoucí podlahu můžete položit i na podlahové vytápění

Možná už jste někde četli, že dřevěná plovoucí podlaha se na podlahové vytápění nehodí. To však není tak úplně pravda. U místností, které mají do cca 12 m2, většinou tato kombinace možná je. Problém nastává hlavně ve větších prostorách. Při kolísání teploty a vlhkosti se totiž podlaha chová jako jedna velká deska a má tendenci se rozpínat, což může vést k jejímu pokroucení. V takovém případě je teoreticky možné podlahu přerušit dilatací, stále však platí, že lepší cestou je lamely na podklad přilepit.

Plovoucí dřevěnou podlahu je navíc možné položit pouze na teplovodní vytápění, nikoliv na topné fólie. V úvahu musíte brát i tloušťku zvolené podlahy. Silnější lamely mohou bránit prostupu tepla. Platí také pravidlo, že intenzita topení by měla být maximálně 27 až 28 stupňů Celsia.

Za určitých okolností tedy dřevěnou plovoucí podlahu na podlahové vytápění položit můžete, tato varianta však není vhodnou volbou pro všechny prostory. Proto ještě než se do pokládky tohoto typu pustíte, zkonzultujte své rozhodnutí s odborníkem. Vždy je potřeba pečlivě zvážit pro a proti.

4. Plovoucí podlaze nevadí kolísání vlhkosti a teploty

Zatímco masivní dřevěná podlaha potřebuje stálé klima, třívrstvé podlahy, které se ve většině případů používají na pokládku plovoucím způsobem, jsou odolnější proti změnám teploty a vlhkosti.

To je dáno právě kombinací 3 vrstev. Vrchní nášlapná vrstva je z ušlechtilého dřeva a další dvě vrstvy (jádro a stabilizační překližka) jsou ze dvou křížem lepených smrkových nebo HDF desek. To zajišťuje stabilitu horní nášlapné vrstvy a pomáhá předcházet kroucení. Každá lamela má navíc 5G zámek, který ji při pokládce pevně fixuje. Díky tomu jsou třívrstvé podlahy stabilní a i přes své hydroskopické vlastnosti (snadno pohlcují a udržují vzdušnou vlhkost) mohou dobře odolávat změnám teploty a vlhkosti v průběhu celého roku.

Ani tak ale nedoporučujeme dřevěné podlahy Click instalovat do vlhkých prostor. Pro koupelnu nebo vstupní halu může být mnohem lepší volbou například vinylová plovoucí podlaha v dekoru dřeva. Lépe si poradí jak s vlhkostí, tak také s případným poškrábáním, které mohou způsobit například kamínky na podrážce bot.

Láká vás dřevěná plovoucí podlaha? Nechte si od nás zaslat až 3 vzorky zcela zdarma. Na každé produktové stránce najdete možnost vložit vzorek do objednávky, případně můžete využít i náš kontaktní formulář a poslat nám kódy jednotlivých produktů, o které máte zájem. Balíček odesíláme prostřednictvím PPL, na pobočky Zásilkovny nebo do jejich výdejních boxů.