inparket Konzultace po telefonu +420 770 606 488

Zjistěte, jak udržovat různé typy podlah. Vyplatí se to!

Nezařazené

Přemýšlíte nad položením nové podlahové krytiny? A nebo už máte rozhodování za sebou a po vysněné podlaze se právě procházíte? Ať tak nebo tak, v obou případech byste se měli zaměřit na informace o údržbě – při výběru podlahy vám usnadní volbu materiálu, po koupi zase dopomohou k tomu, aby podlahová krytina vypadala co nejdéle jako nová. Začtěte se a zjistěte, jak udržovat různé typy podlahových krytin a čemu se při péči o ně raději vyhnout.

péče o dřevěnou podlahu

Hned na začátek byste měli vědět, že čištění a údržba podlah není totéž. Zatímco čištěním podlahovou krytinu zbavíte nečistot a fleků, její údržbou vytvoříte ochranný film, který sníží přilnavost špíny, prodlouží životnost a často také vylepší celkový estetický dojem. Jak by tedy taková údržba podlahy měla vypadat? Ve většině případů je nutné provést první ošetření hned po pokládce, aby podlahová krytina byla dostatečně chráněna. Vzniklou ochrannou vrstvu je pak dobré pravidelně obnovovat.

Dřevěné podlahy

Při pořízení dřevěné podlahy se nejčastěji setkáte se dvěma typy, které jsou nejrozšířenější – s podlahami ošetřenými lakem, nebo olejem.

Oba typy je nutné ošetřovat speciálními přípravky. S údržbou lakované dřevěné podlahy vám pomůže leštěnka, ideálně taková, kterou doporučí prodejce a nebo přímo výrobce. Leštěnka vytvoří ochrannou vrstvu proti opotřebení, a navíc podlahu oživí. Podlahové krytiny ošetřené olejem je zase dobré jednou za čas znovu naolejovat. Celá podlaha se vytře roztokem na bázi mýdla, nechá se vyschnout a posléze se na ni nanese speciální olejová směs.

údržba dřevěných podlah

Tip: Aby vám dřevěné podlahy vydržely v dobrém stavu co nejdéle, zaměřte se také na prevenci jejich poškození:

  • Udržujte v místnosti vhodnou vlhkost, aby podlaha neměla tendenci se kroutit.
  • Na židle a nábytek nalepte filcové kluzáky, které zabrání zbytečnému poškrábání.
  • Podlaze mohou uškodit také hrubé a ostré předměty, například písek a kameny.

vinylová podlaha

Vinylové podlahy

Vinylové podlahy jsou známé tím, že jejich údržba je jednoduchá a nezabere moc času. Občasné ošetření a obnovení ochranné vrstvy je ale nezbytné, stejně jako u jiných podlahových krytin. Výhodou vinylu je, že většinou se s údržbou nemusíte trápit ihned po pokládce. Je naprosto běžné, že ošetření provede přímo podlahářská firma, mnoho vinylových podlahových krytin je však ošetřeno už předem – přímo z výroby.

Na vás tedy bude až následná údržba, která opravdu není moc složitá – stačí jen nanést speciální přípravek a vytvořit pravidelný tenký film. Po zaschnutí první vrstvy můžete přidat ještě druhou pro dokonalou ochranu. Na aplikaci stačí použít výrobcem doporučený nebo běžný mop, který nepouští vlákna.

vinylová podlaha

Tip: Před nanášením ošetřujícího přípravku musí být podlaha dokonale čistá. Jakmile totiž vytvoříte ochranný film na částečkách špíny nebo prachu, už se jich nezbavíte.

Laminátové podlahy

Další podlahovou krytinou, které stačí velmi jednoduchá údržba, je laminát. Laminátovou podlahu jen zametete, případně vysajete a jednou za čas ošetříte speciálním přípravkem, který zvýší její lesk a ochrání horní vrstvu. V tomto případě je opravdu méně více, a proto rozhodně potlačte nutkání podlahu pořádně vydrhnout drsným lešticím prostředkem a následně navoskovat či naolejovat. Mohli byste ji poničit. Nevhodné je také parní čištění a použití čisticích přípravků, které na podlaze tvoří film.

laminátová podlaha

Tip: Aby laminátová podlaha vydržela dlouho jako nová, nevystavujte ji zbytečně vlhku. Rozlitou vodu ihned setřete a podlahu vždy utírejte pořádně vyždímaným hadrem.