inparket Konzultace po telefonu +420 770 606 488

Tvrdost dřevin – jakou roli hraje při výběru podlahové krytiny?

Nezařazené

Jedním z důležitých faktorů, který je nutné vzít v potaz při výběru dřevěné podlahy, je jednoznačně tvrdost dřeva, z něhož byla vyrobena. Ta totiž ovlivňuje nejen pocit při došlapu, ale také odolnost podlahové krytiny a její cenu. Zjistěte, jak se tvrdost dřevin měří a jaké typy podlah zvolit s ohledem na provoz v konkrétních interiérech.

dřevěná podlaha

Brinellova metoda

Jedním z nejčastějších způsobů měření tvrdosti dřevěné podlahy je Brinellova metoda – přitisknutí ocelové kuličky o průměru 10 mm na její povrch, a to předem určenou silou na určitou dobu. Otisk vzniklý přitlačením se pak změří a z něj se vypočítá takzvaná Brinellova hodnota. Ta se pohybuje na stupnici od 1 do 8, přičemž vyšší hodnota značí vyšší tvrdost dřeva. Měkké dřevo je na stupni 1–2, polotvrdé dřevo 2–3, tvrdé dřevo 3–4,5 a velmi tvrdé dřevo 4,5–8.

Jak si vedou oblíbené dřeviny podle Brinellovy stupnice?

 • smrk – 1,6
 • modřín – 2,1
 • olše – 3
 • třešeň – 3,3
 • bříza – 3,7
 • buk – 3,8
 • dub – 3,9
 • teak – 4,6
 • merbau – 5,6
 • bambus – 6,2
 • ořech brazilský – 6,7
 • třešeň brazilská – 7,4

dřevěná podlaha

Měření tvrdosti podle Janka

Další variantou může být také měření tvrdosti podle Janka, které funguje velmi podobně. Využívá se ocelová kulička s průměrem 11,28 mm. Ta je do dřeva vtlačena do poloviny své výšky a síla, která byla k dosažení tohoto výsledku potřeba, pak určuje tvrdost. Čím vyšší síla musela být použita, tím tvrdší je podlaha.

dřevěná podlaha

Tvrdost ovlivňuje především druh dřeviny

Podle tvrdosti se jednotlivé dřeviny zařazují do různých tříd. Dříve se využívalo členění do 6 skupin: velmi měkká dřeva (smrk, borovice), měkká dřeva (modřín, bříza), středně tvrdá dřeva (kaštan, líska), tvrdá dřeva (dub, buk), velmi tvrdá dřeva (ptačí zob, zimostráz), neobyčejně tvrdá dřeva (eben cejlonský). Dnes už je běžnější jednodušší členění na měkká, středně tvrdá a tvrdá dřeva.

dřevěná podlaha

Výsledná tvrdost dřeva je ovlivněna především druhem dřeviny. Ze stromů rostoucích v našich podmínkách považujeme za nejtvrdší ořech, javor, buk a nebo třeba dub, mezi ty měkčí řadíme lípu, vrbu, borovici nebo smrk. Tvrdost však může být ovlivněna i podnebím, kde daný strom roste. Dřevo z vyšších oblastí, kde je chladnější počasí, bývá hustější, a tím pádem i tvrdší. Rozhodně přitom nejde o zanedbatelné rozdíly – tvrdost se v tomto případě může lišit až o 10 %.

dřevěná podlaha

Zároveň také platí, že tvrdší dřevo zpravidla pochází z listnatých opadavých stromů, které déle rostou, zatímco měkké dřevo je z jehličnanů. Pokud se vám tedy zalíbil například smrk nebo modřín, nejlépe uděláte, když je využijete do málo vytížených prostor. Tvrdost dřevěné podlahy však můžete ovlivnit také povrchovou úpravou – lakování na podlaze (narozdíl od ošetření olejem) vytvoří vrstvu, která tvrdost podlahy zvýší.

dřevěná podlaha

Typ podlahy tedy vybírejte podle toho, kam ji plánujete umístit. V méně využívaných místnostech, jako jsou ložnice či pokoje pro hosty, se doporučuje využít měkčí dřevo, které je zároveň příjemnější na došlap. Do interiérů s větším provozem, například do obývacích pokojů či jídelen, volte raději tvrdší typy dřevin.