Tvrdost dřevin – jakou roli hraje při výběru podlahové krytiny?
Jak si vybratVybíráte novou podlahu do vašich interiérů? Důležitým faktorem, který nelze při výběru podlahové krytiny opomenout, je jednoznačně tvrdost dřeva, ze kterého byla podlaha vyrobena. Tvrdost má vliv nejen na komfort a na pocit při došlapu, ale také na celkovou odolnost podlahy. Přečtěte si v článku souhrn informací o tom, jak se vůbec tvrdost dřevin měří a jak konkrétní materiál vybírat s ohledem na podmínky daného interiéru.
Brinellova metoda
Jednou z nejběžnějších metod hodnocení tvrdosti dřevin je Brinellova zkouška. Stupnice se pohybuje v rozmezí od 1 do 8, přičemž nižší hodnoty označují měkké (1-2) či polotvrdé (2-3) dřevo a vyšší tvrdé (3-4,5) až velmi tvrdé dřevo (4,5-8). V rámci Brinellovy zkoušky je přitlačena ocelová kulička o průměru 10 mm na povrch dřeviny, předem danou silou na určitou dobu. Vzniklý otisk je pak změřen a z něj je dále vypočítána tzv. Brinellova hodnota. Další obdobnou metodou je měření tvrdosti dle Janka, které má poměrové hodnoty k Brinellově metodě.
Jakou tvrdost mají dřeviny dle Brinellovy metody?
- smrk – 1,3
- olše – 2,1
- modřín – 2,3
- bříza – 2,7
- třešeň – 3,5
- jasan – 3,7
- buk – 3,8
- dub – 3,9
- teak – 4,5
- merbau – 4,9
- ořech brazilský – 5,8
- bambus – 6,2
- třešeň brazilská – 7
Co má vliv na tvrdost dřeviny?
Konkrétní tvrdost dřevin se odvíjí od přírodních podmínek, ve kterých strom vyrůstá. Lišit se přitom může až o 10 %. Vyšší hustotu a tedy i tvrdost mají dřeviny rostoucí v chladnějších a výše položených oblastech. Vliv na tvrdost má rovněž samotný druh dřeviny. Obecně platí, že měkké dřevo pochází z jehličnanů, zatímco tvrdší z listnatých stromů, kterým trvá déle, než vyrostou. Z tuzemských stromů jsou nejtvrdší ořech, javor, buk a dub. Jako středně tvrdé dřevo bývá označován kaštan, jasan a líska. Mezi měkčí lze pak zařadit vrbu, lípu, smrk, břízu či borovici.
Kam pokládat tvrdší a měkčí dřeva?
Vždy je třeba uvažovat plánované vytížení podlahy v konkrétních místnostech. Měkké dřevo se hodí do méně vytížených prostor, kde nebude tolik zatěžováno, jako jsou ložnice či pokoje pro hosty. Do více zatěžovaných interiérů, např. jídelny či obývající pokoje, raději vyberte tvrdší dřevo. Tvrdost podlahy jde ale zvýšit např. lakováním podlahy, které na ni vytvoří posilující vrstvu.
Mějte však na paměti, že žádné dřevo není po celé své ploše homogenní. Hodnoty Brinellovy stupnice tvrdosti jsou pouze průměrné, a v rámci podlahy tak může docházet k určitým odchylkám.
Dubové podlahy
Dub se jako materiál pro dřevěné podlahy používá již řadu let a je u zákazníků velice oblíbený. Důvodem je mnoho benefitů, kterými disponuje: neotřelá struktura, odolnost, tvrdost a snadná dostupnost. Tato dřevina zároveň dobře odolává výkyvům a změnám vlhkosti díky vysokému obsahu tříslovin. U dubové podlahy si vybere každý, široká škála povrchových úprav i barevných variant splní i náročnější požadavky. Dub je dostupný jako masivní celodřevěná dubová podlaha nebo jako vrstvená podlaha – dvouvrstvá či třívrstvá. Jednotlivé varianty se liší schopností odkolávat okolním vlivům související s výraznějšími změnami teplot a vlhkosti. Lepená vrstvená podlaha díky poskládání jednotlivých vrstev křížem dobře odolává změnám teploty a vlhkosti ve srovnání s masivem.
Podlahy z jasanu
Jasan představuje dřevinu ceněnou zejména pro jeho pružnost, pevnost a elasticitu. Charakterizuje ho vysoká odolnost proti namáhání a velká rozmanitost barev způsobená tmavším jádrem stromu. Jedná se o populární druh dřeviny, který je mj. vhodný na výrobu třívrstvé podlahy. Jasan je originální volbou do každé moderní domácnosti. Vyniká v obývacích pokojích, kuchyních či ložnicích, ale hodí se i do více namáhaných prostor, jako jsou koupelny, terasy či zimní zahrady. Toto dřevo téměř nesesychá, a tak nedochází k výrazným deformacím. Jeho originální kresba zajišťuje, že každá podlaha je unikátním kouskem do každého interiéru.
Podlahy z javorového dřeva
Javorové dřevo se řadí mezi nejsvětlejší dřeviny. Jeho charakteristická barva se pohybuje v rozmezí od krémově bílé až po slonovinovou. Typické pro javor jsou ve struktuře tmavé pruhy a skvrny. Javor je velmi tvrdý, pevný a odolný materiál. Využití proto nachází ve kterékoliv místnosti v interiéru, od kuchyně až po ložnici. Podlahy z javoru dodávají interiérům útulnou atmosféru, kterou si zamiluje každý.
Ořechové podlahy
Ořech americký je luxusní a vysoce atraktivní dřevina, která dodá každému interiéru exkluzivní nádech. Nádherná hnědá barva ořechového dřeva vytváří vřelou atmosféru a spolu se suky pomáhá dotvářet rustikální vzhled prostoru. Ořech je možné zakoupit také ve variantě natur, tedy bez výraznějších suků. Ořech je pevný a tvrdý materiál, který se hodí zejména do velkých a prosvětlených pokojů. Pozor, kvůli svému tmavému vzhledu není vhodný do malých místností, jelikož je může opticky zmenšovat.
Bukové podlahy
Podlahy z buku jsou stabilní a velmi trvanlivé krytiny, které jsou oblíbené i pro své široké barevné spektrum. Vyzrálý buk je obvykle zbarvený do světlé, narůžovělé barvy. Červeného nádechu lze pak docílit pařením. Vizuální lehkost této dřeviny z ní činí vhodnou volbu i do interiérů s umělým osvětlením, které mohou být náročnější na barevné sladění.
Bukové podlahy se nehodí do místností s vyšší mírou vlhkosti (např. do koupelen). Špatně totiž snáší proměny sucha a vlhkosti, a může tak docházet k jejich bobtnání. Výhodou buku je jeho vysoká odolnost proti poškození, zejména proti nárazům či škrábancům. Podlahy z buku dodáváme v třívrstvé variantě.
Podlahy ze dřeva Merbau
Merbau je velmi odolné dřevo s původem v Indonésii. Tato exotická dřevina vyniká zejména svými jedinečnými vlastnostmi: dlouhou životností, tvrdostí a pevností. Barevná škála Merbau je skutečně široká, od červené až po oranžově žlutou. Typické jsou pro ni žluté až zlatavé žilky na podélných řezech, které jsou způsobeny olejnatými pryskyřicemi v malých rýhách dřeva.
Podlahu z Merbau oceníte i v případě zavádění podlahového topení. Má nízký tepelný odpor, a tak zvyšuje prostupnost tepla. Hodí se i do vlhkých místností, není totiž prakticky náchylná ke změnám daným vlhkostí. Dřevo je také odolné vůči plísním a povětrnostním vlivům.
Další dřeviny vhodné pro výrobu podlah
Kromě klasických oblíbených dřevin lze podlahy vyrábět i z dalších, méně obvyklých druhů dřeva. Příkladem je např. hruška, lípa či oliva, z exotických pak např. dřevo Jarrah či Jatoba.