inparket Konzultace po telefonu +420 770 606 488

Retro dlažba: 3 tipy na inspiraci z dob dávno minulých

Nezařazené

Dlažby v retro stylu se dostaly do hledáčku interiérových designérů již před pár lety a od té doby zájem o tento stylový dotek minulosti v interiéru roste raketovou rychlostí. A není divu – retro dlažba totiž nabízí netušené možnosti. Může prostor zútulnit a dodat mu domáckou atmosféru, stejně jako nádech luxusu. A pokud budete vybírat moudře, s retro dlažbou neuděláte chybu ani v minimalistickém interiéru.

Retro podlaha v komerčních prostorách

1) Kombinace retro vzorů

Nahodilé kombinace různých dekorativních obkladů, známé jako patchwork, jsou jedním z největších trendů současnosti. A rozhodně není náhodou, že nejčastěji se pro vytvoření působivého patchwork dekoru využívají právě dlaždice s retro motivy.

Míchají se jemné vzory, ale i ty odvážnější a výraznější, oblíbené je také kombinování s jednobarevnou dlažbou. Patchwork navíc vypadá dobře nejen na podlahách, ale i na stěnách. Je tak univerzální možností, jak vytvořit interiér přesně podle vašich představ.

Často se využívá ve veřejných prostorách, kreativní duše ho však mohou šikovně zakomponovat i do koupelny nebo kuchyně.

Patchwork dlažba

Tip: Neumíte si kombinování retro vzorů dost dobře představit? Prohlédněte si dlaždice z kolekce D_esign Evo, které jsou na patchwork jako dělané.

2) Nadčasové italské teraco

Váháte, zda pro váš interiér nebude retro inspirace až moc výrazná? Vsaďte na dlažbu ve stylu italského teraca. Pokud si potrpíte na jednoduché vzory, méně nápadné barvy a minimalistický styl, teraco pro vás bude jako stvořené.

Teraco (terrazzo) je italské slůvko označující podlahu vytvořenou ze zbytků mramoru a žuly, která se využívala svého času hlavně v Benátkách a byla typická svým mozaikovým vzhledem. Z původně levného a praktického řešení se stal symbol elegance a dnes tento oblíbený motiv najdete také na dlažbách, tapetách či nábytku. V interiérech totiž vypadá dokonale!

Hodí se k modernímu vybavení i ke starším kouskům a skvěle se kombinuje jak s různými druhy kovu, tak i s přírodními materiály.

Teraco dlažba

Tip: Teraco je dobrou volbou, i když hledáte výraznější dlažbu. Stačí si jen vybrat zajímavý vzor. Množství dekorů najdete třeba v kolekci Forme od značky Marca Corona.

3) Středomořské retro

Středomořský styl je nekonečnou studnicí inspirace. Výrazné odstíny modré, žluté, oranžové a nebo olivové, jednoduchý design, přírodní motivy a hlavně – pestré a výrazné dlaždice s geometrickými či květinovými vzory.

Typické barevné dlaždice ve středomořském stylu můžete využít jak na podlahu, tak i na zdi. Aby interiér působil svěže a vzdušně, zvolte k nim nábytek ve světlých barvách. Perfektně vypadá bílá, zajímavým detailem je i patinový povrch. Využít můžete také doplňky z přírodního masivního dřeva, proutí či ratanu.

Středomořská retro dlažba

Tip: Středomořský styl je skvělý i do veřejných prostor, jako jsou kavárny nebo bary. Skvěle zde budou vypadat nahodilé kombinace středomořských motivů, tedy výše zmiňovaný patchwork. Inspiraci najdete v kolekci Storie d´Italia od značky Marca Corona.