inparket Konzultace po telefonu +420 770 606 488

Oleje na dřevěné podlahy: Jak vybírat?

Nezařazené

Ještě před několika málo lety byla dřevěná podlaha ošetřená olejem spíše výjimkou. Jednoznačně vedlo lakování, které vytvořilo na povrchu podlahové krytiny jednolitou vrstvu –⁠ ta dřevo chránila a zvyšovala jeho trvanlivost. V posledních letech se však karta začíná obracet spíše ve prospěch olejů. Přečtěte si, co tuto změnu způsobilo, a zjistěte, jak vybrat ten pravý olej na dřevěnou podlahu.

Výhody dřevěných podlah a parket ošetřených olejem

Důvodů, proč jsou olejované dřevěné podlahy v posledních letech tak oblíbené, je hned několik. Prvním z nich je jednoznačně neustále se rozšiřující nabídka kvalitních olejů. Tytam jsou časy, kdy dřevo ošetřené olejem bylo zkrátka matné. V dnešní době si můžete vybrat takový typ oleje, který po aplikaci bude hedvábný, ale i takový, který dřevu dodá jemný lesk. Konečný výsledek však vždy bude velmi přirozený. Oleje navíc nabízí i širokou škálu barevných odstínů, které se mezi sebou dají dokonce míchat a kombinovat.

Další velkou výhodou je, že na rozdíl od laku olej na dřevěné podlaze nevytvoří nepropustný film. Dřevo tak může dýchat – póry nejsou uzavřeny a snadno z nich unikne přebytečná vlhkost. Tím, že olej nezůstává pouze na povrchu, navíc může dřevo chránit také v jeho hlubších vrstvách.

Správná péče je klíčová

Jediné, co si u olejovaných podlah musíte ohlídat, je správná péče. Jsou totiž trochu citlivější než podlahy lakované, a tak je nutné se o ně správně starat a dávat pozor na skvrny. Ideální je podlahu vysávat nebo zametat a jednou za čas ji umýt speciálním prostředkem na olejované podlahy. Doporučujeme například Bona Soap –⁠ tekuté mýdlo.

Jak vybírat olej na dřevěnou podlahu?

Pokud se budete chtít pustit do olejování podlahy, můžete volit mezi vytvrzovacími oleji a tvrdými voskovými oleji. Vytvrzovací oleje penetrují dřevo do hloubky, zatímco tvrdé voskové oleje, které obsahují přírodní oleje a vosky v jednom, zůstávají více na povrchu, kde zanechávají odolný film. Díky tomu mohou poskytnout větší ochranu vůči nepříznivým vlivům a lepší odolnost proti vodě než vytvrzovací olej sám o sobě. Na druhou stranu, vytvrzovací oleje je pro větší odolnost možno ještě přelakovat.

Než se s olejováním podlahy začne, je také nutné spočítat, kolik oleje vlastně bude potřeba. Vyplatí se vědět, že spotřeba je závislá na druhu dřeva. Na exotické dřeviny se většinou použije oleje méně, rozdíly však mohou být i mezi tuzemským dřevem. Zatímco buk potřebuje oleje poměrně dost, na dubovou podlahu spotřebujete menší množství.

Většinu majitelů dřevěných podlah zajímá také to, aby vybraný olej obsahoval co nejméně chemie a byl šetrný k životnímu prostředí. To už naštěstí v dnešní době není problém – stačí jen sáhnout po olejích od ověřených značek, jakou je například tradiční rakouský Scheucher. Dle potřeby můžete vybírat z různých velikostí, od nejmenších – Scheucher voskový olej na dřevěné podlahy a parkety 250 ml, určených spíše pro korekce na stávající podlaze, po větší pro kompletní přeolejování – Scheucher voskový olej na dřevěné podlahy a parkety 2500 ml.

Myslete do budoucna

Každý výrobce olejů doporučuje k následné péči své vlastní produkty, ověřte si proto, co všechno budete potřebovat, a zkontrolujte si nejen cenu, ale i dostupnost. Podle druhu použitého oleje se také různí doba, kdy bude nutné olejování provést znova. Některé produkty navíc mohou vyžadovat obnovení již provedené aplikace speciálním obnovovacím olejem. Před koupí konkrétního oleje se proto rozhodně vyplatí vědět, jak se o podlahu ošetřenou daným produktem dále starat, abyste nebyli zbytečně překvapeni.