inparket Konzultace po telefonu +420 770 606 488

Jaké lepidlo použít na dřevěnou podlahu?

Nezařazené

Plánujete pokládku dřevěné podlahy celoplošným lepením? V tom případě určitě nepodceňte výběr lepidla na dřevěné podlahy a parkety. Dřevo totiž v závislosti na okolní vlhkosti mění velikost a potřebuje určitou toleranci, což znamená, že lepidlo je vystaveno smykovým a smršťovacím silám, kterým musí odolat. Volba lepidla však není klíčová jen pro pevné uchycení a dlouhou životnost podlahy. Významnou roli hraje také z pohledu jednoduchosti pokládky. Abychom vám výběr usnadnili, připravili jsme pro vás srovnání 5 lepidel na dřevěné podlahy, které při pokládkách sami používáme.

Na co se zaměřit při výběru lepidla na dřevěnou podlahu?

1) Kvalita lepidla na dřevěnou podlahu

Chcete při pokládce dosáhnout perfektního výsledku? Mimo investice do dobré dřevěné plovoucí podlahy a důkladné přípravy podkladu se zaměřte i na kvalitu lepidla na podlahy. Produkty známých a ověřených značek zajistí delší životnost i komfort při užívání. Navíc často poskytují možnost lepit podlahu bez penetrace, což vám ušetří nejen čas, ale také peníze. Mezi prémiové produkty patří například lepidlo BONA TITAN, které využívá speciální technologie Titanium pro extrémně vysokou počáteční pevnost lepení.

2) Předpokládaná spotřeba

Spotřeba lepidla závisí nejen na konkrétním produktu, ale také na typu podlahy, který se chystáte lepit. Zatímco na mozaikové parkety spotřebujete přibližně 850 g lepidla na m2, pro lepení třívrstvých parket můžete potřebovat až 1250 g/m2.

3) Kdy je možné podlahu zatížit?

Jednotlivá lepidla na dřevěné podlahy se liší také dobou, za kterou je možné na podlahu položit nábytek a začít po ní chodit. Běžně jde přibližně o 24–48 hodin, existují však i lepidla, jako je například BONA QUANTUM T, které můžete zatížit lehkou chůzí už po 4–6 hodinách po pokládce.

4) Otevřená doba lepidla

Otevřená doba udává, jak dlouho je možné s lepidlem pracovat poté, co ho nanesete na podklad. Čím delší má lepidlo otevřenou dobu, tím více máte času na úpravu detailů. Lepidlo BONA QUANTUM má otevřenou dobu až 40 minut. Jakmile se však na lepidle naneseném na podlaze udělá povlak (kůže), je potřeba ho odstranit a aplikovat novou vrstvu.

5 nejlepších lepidel na dřevěnou podlahu podle inparket.cz

Ve srovnání vycházíme z letitých zkušeností s pokládkou dřevěných podlah. Chceme vám doporučit produkty, které se nám osobně osvědčily a které při pokládkách pravidelně používáme. Nejčastěji saháme po lepidlech na dřevěné parkety a podlahy od značky Bona.

Lepidla, která jsme zařadili do srovnání, neobsahují rozpouštědla a mají velmi nízké emise. Navíc jsou držitelem certifikace EMICODE EC1 Plus, kterou mohou získat jen produkty s nejnižším možným dopadem na ovzduší uvnitř budov. Lepidla bez tohoto certifikátu mohou do okolního prostředí uvolňovat větší množství plynného znečištění, které bývá patrné hlavně krátce po aplikaci produktů, ale může přetrvávat ve vzduchu i několik dní či měsíců. Lepidla Bona však zaručují bezpečnější kvalitu vzduchu uvnitř interiéru, a to nejen pro podlaháře, ale také pro majitele podlahy.

Mimo to byla Bona první značkou, která nahradila rozpouštědlová lepidla za lepidla na bázi silanu. Dalším krokem k udržitelnosti je také ekologické balení lepidel vyrobené ze 75 % recyklovaného plastu.

1) Lepidlo na dřevěné podlahy a parkety BONA R848

Lepidlo BONA R848 je skvělou volbou pro pokládku dvouvrstvých a třívrstvých podlah, rozhodně s ním však nešlápnete vedle ani při instalaci malých mozaikových vzorů. Jde o jednosložkové silanové lepidlo, které jsme si oblíbili především pro jeho snadné použití. Nejen, že na rovném podkladu můžete toto lepidlo nanášet bez penetračního nátěru, ale navíc díky pevnější textuře drží tvar lepidlových žeber. Pokud nejste v pokládce dřevěných podlah ostřílení profesionálové a neumíte se stěrkou na lepidlo pracovat s chirurgickou přesností, oceníte také, jak snadno lze lepidlo BONA R848 vyčistit z rukou a povrchů. Lepidlo má rychlý náběh lepící síly a přibližně po 24–48 hodinách můžete podlahu vystavit zatížení provozem. Přesná doba schnutí však vždy závisí na typu podlahy, podkladu a klimatických podmínkách.

Prohlédnout v e-shopu

2) Podlahové lepidlo BONA R848T

Lepidlo BONA R848T má podobné vlastnosti jako BONA R848, ale disponuje vyšší viskozitou. Viskozita udává hodnotu vnitřního tření mezi částicemi kapaliny a čím je větší, tím lepidlo obtížněji teče. Díky tomu nedochází ke slití jednotlivých pruhů při roztahování hmoty zubovou stěrkou. Lepidlo na dřevěné podlahy BONA R848T je také silnější a má vylepšenou počáteční pevnost, takže vám pomůže zajistit dokonalé spojení podlahy s podkladem bez toho, aby vznikla dutá místa. Bude pro vás tou pravou možností, pokud se chystáte na pokládku třívrstvé dřevěné podlahy nebo podlahy z masivu.

Prohlédnout v e-shopu

3) Podlahové lepidlo na masivní podlahy a parkety BONA QUANTUM

Lepidlo BONA QUANTUM je vhodné pro různé typy dřevěných podlah. Lze použít dokonce i na venkovní palubky* nebo kovové povrchy. Jde tedy o všestranné lepidlo, po kterém můžete sáhnout téměř kdykoliv. Hlavní kouzlo však spočívá především v jedinečné receptuře, která kombinuje výhody elastického a tvrdého lepidla v jednom produktu. Bezprostředně po aplikaci je středně elastické – to umožní aklimatizaci podlahy a její usazení na místě. Postupem času se pevnost zvyšuje dokud lepidlo není silné a tvrdé. 

BONA QUANTUM navíc funguje jako bariéra proti vlhkosti. Může tak zkrátit prostoje a ušetřit čas, když podklad není dostatečně suchý. Velmi pozitivně hodnotíme také přirozenou barvu lepidla v odstínu světlého dubu. Pokud při lepení náhodou více přitlačíte a lepidlo vám projde spojem podlahy, není téměř patrné.

*Před použitím lepidla na venkovní palubky je vhodné kontaktovat Bona technika a poradit se s ním.

Prohlédnout v e-shopu

4) Podlahové lepidlo BONA QUANTUM T

BONA QUANTUM T je prémiové lepidlo na parkety s širokou použitelností, které stejně jako BONA QUANTUM kombinuje výhody středně elastického a tvrdého lepidla. Rozdíl je v tom, že má vyšší viskozitu, díky které dochází ke zlepšení stability lepidlových žeber. Lze tak dosáhnout ještě lepšího a pevnějšího uchycení podlahy. Velkou výhodou lepidel BONA QUANTUM je také to, že neobsahují rozpouštědla, jsou prakticky bez zápachu a je velmi příjemné s nimi pracovat. Lepenou podlahu navíc můžete zatížit lehkou chůzí už po 4–6 hodinách.

Prohlédnout v e-shopu

5) Lepidlo na dřevěné podlahy BONA TITAN

Lepidlo na dřevěnou podlahu BONA TITAN využívá moderní Titanium Technology, díky které je pokládka podlahy hračkou. Má extrémně vysokou přilnavost a hustá konzistence zaručuje, že při lepení nevzniknou dutá místa. Instalaci podlahy usnadní také rychlé počáteční lepení a vytvrzování. Podklad není potřeba penetrovat, takže aplikace je ještě o to jednodušší. Lepidlo navíc neobsahuje nic, co by mohlo po vytvrzení prosáknout skrz podlahu nebo spáru, čímž minimalizuje riziko zabarvení. Je tvrdé, takže zaručuje velmi vysokou pevnost v tlaku / ve smyku a velmi vysokou pevnost v tahu. Vysoce výkonné silanové lepidlo BONA TITAN je vhodné pro masivní podlahy, parkety, prkna a náročné podlahové konstrukce. Pokud hledáte prémiovou kvalitu, tento produkt pro vás bude tou pravou volbou.

Porovnání

 

Bona R848 Bona R848T Bona Quantum/T Bona Titan
Barva béžová béžová dubový tón béžová
Kategorie ISO elastické elastické tvrdě elastické lepidlo tvrdě elastické lepidlo
Doba schnutí 24 – 48 hod. 24 – 48 hod. 24 hod., po 4–6 hod. je možná lehká zátěž chůzí 12–24 hodin, hotové prefabrikované podlahy mohou být použité po cca 6 hodinách
Penetrace není nutná, v případě problematického podkladu lze použít např. Bona D501, R410, R540 nebo R580 není nutná, v případě problematického podkladu lze použít např. Bona D501, R540 nebo R590 není nutná, v případě problematického podkladu lze použít např. Bona D501, R540 nebo R590 není nutná, v případě problematického podkladu lze použít např. Bona D501, R540 nebo R590
Otevřená doba cca 30 min.* cca 30 min.* cca 40 min.* cca 30 min.*
Spotřeba cca 1000–1250 g/m2 cca 850–1250 g/m2 cca 850–1000 g/m2 cca 850–1250 g/m2
Broušení a ochranný nátěr po 12–24 hodinách po 12–24 hodinách po 12 hodinách po 12–24 hodinách
Balení kbelík 15 a 24 kg, salám 1, 3, 4,5 a 9 kg kbelík 15 kg, salám 1, 3, 4,5 a 9 kg kbelík 15 kg, salám 1, 3, 4,5 a 9 kg kbelík 15 kg, salám 9 kg
odkaz do eshopu do e-shopu do e-shopu do e-shopu na poptávku

* při 20°C a 55% RH (relativní vlhkosti vzduchu)

Vyberte správnou zubovou stěrku (špachtli) na lepidlo

Nyní už máte představu, které lepidlo využít pro vaše konkrétní potřeby. Možná vám ale chybí ten správný nástroj pro jeho aplikaci. Na všechna výše uvedená lepidla můžete použít běžné špachtle na lepidlo. Pro lepení prvků malých formátů jsou nejvhodnější špachtle s jemným ozubením, pro větší prvky se více hodí stěrka na lepidlo s hrubým ozubením. Při aplikaci BONA QUANTUM doporučujeme sáhnout po speciální špachtli BONA TROWEL PLUS.

Ani po přečtení našeho průvodce si nejste jistí, jaké lepidlo na dřevěnou podlahu zvolit? Neváhejte se na nás obrátit, rádi vám poradíme.