inparket Konzultace po telefonu +420 770 606 488

Jak vybrat podložku pod vinylovou podlahu ve 3 snadných krocích

Nezařazené

Pokud uvažujete o vinylové podlaze, máte na výběr z několika druhů. Každý má svá specifika, podle kterých doporučujeme vybírat. Budete-li uvažovat o lepeném vinylu vyžadujícím perfektně rovný povrch a nivelaci, podložku nebudete potřebovat. Podložky tedy využijeme pouze v případě zámkového click vinylu (např. řady Pure Click), tj. plovoucích vinylových podlah, které zároveň nemají integrovanou podložku v rámci jednotlivých lamel. Podložky pro tyto vinylové podlahy budou tématem tohoto článku.

Podle jakých parametrů vybírat ideální podložku pod vinylovou podlahu?

Výběr podložky není vždy jednoznačný a jednoduchý, neboť se rozhodujeme podle několika parametrů: životnost, akustika, tepelná izolace, mírné nerovnosti podlahy a konstrukční výška. V textu se jim nyní budeme věnovat do většího detailu. 

Dlouhá životnost

Podložka představuje klíčový prvek pro zajištění dlouhé životnosti podlahy a vyšší odolnosti. Má pozitivní vliv na stabilitu, na odolnost vůči srážení a rozšíření a zároveň chrání zámkový systém před poškozením, čímž zvyšuje odolnost podlahy při bodovém zatížení (obvykle nábytek apod.). Pro trvale zatížená místa je podložka nezbytná.

Lepší akustické vlastnosti

Podložka pod plovoucí podlahu má schopnost pohlcovat energii z nárazů a tlumit hluk, který by se jinak šířil do konstrukce i do místnosti, a to až o 20 dB. Tlumí nejen kročejový hluk, který vzniká při chůzi po podlaze, ale vytváří zároveň akustickou izolaci. Ta mj. absorbuje i zvuky z místností nacházející se pod plovoucí podlahou.

Tepelný odpor

Inovativní podložky pod vinyl zvyšují komfort podlahy a díky novým technologiím je možné je použít i na podlahové topení. Pro vyšší efektivitu podlahového vytápění je dobré zvolit podložku s nejnižší hodnotou tepelného odporu (0,04 m² K/W a menší), kterou bude teplo dobře prostupovat. Kvůli bezpečnosti je dobré si všímat i parametru odolnosti vůči ohni. Třída požární odolnosti odpovídá rychlosti šíření ohně a třída intenzity vznikajícího kouře jeho množství a toxicitu. Bezpečné podložky mají třídu s označením Bfl-s1.

Izolace proti vlhkosti

Kvalitní podložka zároveň brání vzlínání vlhkosti z podkladu do samotné podlahy díky parozábraně. Pokud do ní tato parozábrana integrovaná není, je třeba pod ní položit parotěsnou folii, aby se zamezilo prostupování vlhkosti. 

Vyrovnání podkladu a drobných nerovností

V neposlední řadě je podložka důležitá pro vyrovnání podkladu při instalaci, čímž zabraňuje prokreslení výstupků a nerovností na podlahu. Díky vhodné podložce se tak z nové podlahy můžete těšit o poznání déle. Pokud však vyberete nevhodný typ, a nebo se rozhodnete podložku neinstalovat vůbec, s velkou pravděpodobností vás čekají dříve nebo později problémy. Více než polovina reklamací poškozených zámků souvisí právě s nepoužitím, případně se špatným zvolením podložky.

Konstrukční výška

Může se stát, že budete v rámci podlahy omezení výškou, nebo budete potřebovat výšku tzv. dohnat, aby vám správně navazovala. Pak je na místě zvážit i její výšku, jelikož podlaha bude celkově vyšší právě o výšku vybrané podložky. Myslete ale na to, že není vhodné použít vyšší podložku než jsou 2 mm – pak je vhodnější použít přechodový profil na srovnání výšky. Tímto způsobem je možné srovnat rozdíl obvykle od 5 do 8 mm výšky, v některých případech až 14 mm.

Vyberte tu pravou podložku pod vinylovou podlahu

Jakmile máte představu o tom, jaké faktory jsou v rámci výběru pro vás klíčové a co od ní očekáváte, můžete se pustit do samotného výběru. Rozhodování by vám měl usnadnit fakt, že výrobci podlah často nabízejí také podložky, které se perfektně hodí ke konkrétním produktovým řadám. Pokud si například na našem e-shopu vyberete vinylovou podlahu Pure Click 55 od Berry Alloc, můžete současně objednat it podložku DREAMTEC+ od stejné značky.

Kvalitní a lety prověřené podložky můžete přehledně porovnat v tabulce níže.  Případně můžete přejít do našeho e-shopu a porovnat si podložky mj. též v rámci ceny. 

produkt Silenzio Easy Silenzio Easy SD Silenzio Duo Silenzio Cork Doellken XPS 1,6 mm Doellken XPS 2 mm BA Dreamtec+
balení 15 m² 15 m² 10 m² 10 m² 16,5 m² 6 m² 6 m²
tloušťka (mm) 2 mm 2 mm 1,5 mm 2 mm 1,6 mm 2 mm 1.5 mm
vhodné na podlahové vytápění ano ano ano ano ano ano ano
kročejový útlum 18 dB 18 dB 18 dB 19 dB 18 dB 18 dB 20 dB
hodnota tepelného odporu 0,057 0,057 0,04 0,039 0,05 0,06
odkaz do eshopu do e-shopu do e-shopu do e-shopu do e-shopu do e-shopu do e-shopu do e-shopu