inparket Konzultace po telefonu +420 770 606 488

Jak vybrat podložku pod vinylovou podlahu ve 3 snadných krocích

Nezařazené

Výběr podložky pod vinylovou podlahu může ovlivnit životnost, vzhled i uživatelský komfort. Některé produktové řady mají podložku přímo integrovanou, většinou je však nutné koupit ji zvlášť. Víte, jaké parametry by měla vhodná podložka pod vinylovou podlahu splňovat a na co se zaměřit při výběru té nejlepší?

1) Pochopte, proč je podložka důležitá a jaké funkce plní

Podložka pod plovoucí podlahu plní hned několik funkcí, které výrazně ovlivňují užitné vlastnosti podlahové krytiny.

Je klíčová pro dlouhou životnost podlahy, což je dáno především tím, že má pozitivní vliv na stabilitu (odolnost vůči srážení a rozšíření), chrání před poškozením zámkový systém a pomáhá podpořit odolnost podlahy při bodovém zatížení. Podložka je důležitá také v interiérech, kde může z podkladu vzlínat vlhkost, která by mohla vinyl poškodit. Její instalací je možné kontaktu podlahové krytiny s vlhkostí zamezit, a tím ji ochránit.

Díky vhodné podložce se tak z nové podlahy můžete těšit o poznání déle. Pokud však vyberete nevhodný typ, a nebo se rozhodnete podložku neinstalovat vůbec, s velkou pravděpodobností vás čekají dříve nebo později problémy.

Věděli jste, že více než polovina reklamací poškozených zámků souvisí s nepoužitím, případně se špatným zvolením podložky?

Podložka pod plovoucí podlahu má dále vliv také na uživatelský komfort – zlepšuje zvukovou izolaci. Tlumí nejen kročejový hluk, který vzniká při chůzi po podlaze a je častým problémem zejména v novostavbách, ale vytváří také akustickou izolaci. Ta pomáhá absorbovat zvuky z místnosti nacházející se pod plovoucí podlahou. Podložka však zlepšuje také tepelnou izolaci a pomáhá snižovat tepelné ztráty.

V neposlední řadě je podložka důležitá pro vyrovnání podkladu při instalaci, čímž zabraňuje prokreslení výstupků a nerovností na podlahu.

2) Ujasněte si, co přesně od podložky očekáváte

Abyste mohli vybrat vhodnou podložku pod vinylovou podlahu, nestačí vzít v úvahu jen typ podlahové krytiny, který plánujete pokládat. Musíte přemýšlet také nad tím, jaká jsou vaše očekávání a co je pro vás na nové podlaze nejdůležitější.

Pokud máte hlučné sousedy a nebo víte, že v místnosti budou řádit malé děti, zaměřte se na zvukovou izolaci, v případě, že plánujete vinyl položit na podlahové topení, zajímejte se zase o tepelný odpor podložky. Čím nižší je, tím efektivněji bude podlahové topení fungovat. Vysoké hodnoty tepelného odporu naopak potřebují ti, kteří chtějí zamezit chladu, který jde cítit od podkladu.

U plovoucích podlah se navíc vyplatí řešit i odolnost podložky na zatížení, tedy na tlakové napětí a pevnost v tlaku, a to především, pokud plánujete v místnosti mít těžký nábytek. Vhodné jsou podložky s odolností minimálně ≥ 30 kPa, jinak hrozí trvalé poškození zámků, které spojují jednotlivé lamely.

3) Vyberte tu pravou podložku pod vinylovou podlahu

Jakmile máte představu o tom, co dobrá podložka pod vinylovou podlahu dokáže, a víte, co přesně očekáváte, můžete se pustit do samotného výběru. Rozhodování by vám měl usnadnit fakt, že výrobci podlah často nabízejí také podložky, které se perfektně hodí ke konkrétním produktovým řadám. Pokud si například na našem e-shopu vyberete vinylovou podlahu Pure Click 55 od Berry Alloc, můžete bez obav sáhnout po podložce DREAMTEC+ od stejné značky.